czwartek, 3 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościKolejny przypadek CWD

Autor

Kolejny przypadek CWD

Groźny wirus się rozprzestrzenia. W Norwegii wykryto kolejny przypadek choroby CWD. Tym razem u dorosłej klępy łosia z okolic na północny zachód od Oslo.

Klępa zachowywała się nietypowo, dlatego zostały pobrane próbki, które wykazały, że była zarażona CWD. Przewlekła wyniszczająca choroba zawsze kończy się śmiercią…

Reklama

Pierwszy przypadek CWD w Norwegii wykryto w 2016 roku. Eksperci uważają, że wirus został tam zawleczony z USA, gdzie choroba dziesiątkuje wszystkie gatunki jeleniowatych.

Przez osiem lat przeanalizowano około 177 000 próbek. W 38 przypadkach wykryto chorobę. Prawdopodobną przyczyną „przedostania” się choroby na południe Norwegii są migracje reniferów.

Reklama

Pierwszym objawem jest apatyczne zachowanie. Następnie pojawiają się objawy paraliżu, trudności w połykaniu oraz wzmożone wydzielanie śliny. Oprócz zaburzeń ruchu chore zwierzęta tracą na wadze, często oddają mocz i nie boją się ludzi. W ostatnim stadium często przyjmują postawę z szeroko rozstawionymi nogami i zwisającą głową.

Diagnoza oparta wyłącznie na zewnętrznych objawach nie jest możliwa, aby uzyskać potwierdzenie groźnej dla człowieka choroby niezbędne jest badanie mózgu w laboratorium.

Reklama

Władze norweskie miały nadzieję, że działania prewencyjne pozwoliły uchwycić chorobę we czesnym stadium. Chora klępa jest dowodem, że nie udało się zatrzymać rozprzestrzeniania wirusa.

Myśliwi oraz inne osoby, które widzą podejrzanie zachowujące się łosie, renifery, jelenie i sarny, mają zgłaszać takie przypadki odpowiednim służbom.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.