sobota, 19 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościFestiwal Kultury łowieckiej

Autor

Festiwal Kultury łowieckiej

Z okazji 100-lecia PZŁ myśliwi zorganizowali konferencję, piknik i wystawy przy wielkim wsparciu władz samorządowych Ostrowi Mazowieckiej.

Redakcja portalu WildMem miała wielki zaszczyt objąć patronatem Festiwal Kultury Łowieckiej w Ostrowi Mazowieckiej, w ramach którego zorganizowano konferencję „Łowiectwo wczoraj, dziś i jutro” oraz piknik myśliwski, gdzie mieszkańcy mogli skosztować dziczyzny serwowanej przez miejscowe koła łowieckie i kupić pamiątki na stoiskach z rękodziełem.

Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer na zakończenie podziękował wszystkim organizatorom i prelegentom od lewej: prof. Dariusz Gwiazdowicz, prof. Aleksandra Matulewska, Krzysztof Mielnikiewicz, Janusz Sielicki i Gabriela Łakomik-Kaszuba

Wykład inauguracyjny „Czy Myśliwi są potrzebni?” wygłosił prof. Dariusz Gwiazdowicz. Bardzo liczne grono zgromadzonych poznało historię łowiectwa oraz problemy, z którymi myśliwi muszą się dzisiaj zmierzyć. Wykłady profesora zawsze charakteryzują się przystępną formą, a użyte argumenty nie pozostawiają żadnych złudzeń, że myśliwi w XXI wieku są ważnym elementem w systemie ochrony przyrody i skutecznie chronią bioróżnorodność.

W sumie głos zabrało pięciu prelegentów przedstawiając naszą kulturę, kynologię i sokolnictwo. Dzięki wsparciu kolekcjonerów zorganizowano wystawę „Dzień z życia myśliwego”. Na olbrzymiej powierzchni zainscenizowano mieszkanie nemroda, którego pasją są psy myśliwskie, sokolnictwo i nasze tradycje.

Reklama

Krzysztof Mielnikiewicz przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu otwierając wystawę podziękował burmistrzowi Jerzemu Bauerowi – pomysłodawcy i głównemu organizatorowi – za wielkie wsparcie dla łowiectwa. Podkreślając jednocześnie wielki walor edukacyjny tegorocznej imprezy. Tradycją Ostrowi Mazowieckiej jest odwiedzanie wszystkich wystaw przez dzieci i młodzież szkolną, więc wciągu najbliższego miesiąca będą miały możliwość bliższego poznania łowiectwa i naszej kultury.

Krzysztof Mielnikiewicz ze swoją najnowszą książką „Polski Związek Łowiecki 1923-2023”

Festiwal łowiecki był również okazją do zaprezentowania wielkiego dzieła Krzysztofa Mielnikiewicza – książki o historii Polskiego Związku Łowieckiego. Przez ostatnie lata wykonał benedyktyńską pracę zbierając i opisując wszystkie ważne wydarzenia oraz osoby, które budowały naszą tożsamość przez ostatnie 100 lat!

Reklama
Gabriela Łakomik-Kaszuba przy wydatnej pomocy członków Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego przybliżyła historię rasowych psów myśliwskich w naszej kulturze

Niewątpliwie dla myśliwych największą przyjemnością jest możliwość spotkania sie w tak zacnym gronie i dyskutować o historii oraz przyszłości naszego łowiectwa. Z punktu widzenia promocji naszej pasji – wyjście do społeczeństwa i prezentacja naszej niezwykle bogatej kultury oraz tradycji – niezwykle cenne.

Janusz Sielicki wygłosił referat „Sokolnictwo w kulturze polskiej”

Z jednej strony nasze środowisko może pogłębić swoją wiedzę, a drugiej budujemy pozytywne relacje z lokalnymi władzami, które dotykając fizycznie naszych tradycji oraz kultury łowieckiej zaczynają rozumieć i wspierać naszą organizację!

Uczestnicy konferencji „Łowiectwo wczoraj, dziś i jutro”
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.