środa, 11 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościAkceptacja łowiectwa

Autor

Akceptacja łowiectwa

Obrona łowiectwa powinna być naszym priorytetem, aby prowadzić skuteczne kampanie musimy przeprowadzać badania opinii społecznej!

W Danii poluje 170 tysięcy myśliwych (28 na 1000 mieszkańców). Łowiectwo w całej Skandynawii ma bardzo wysoką akceptację społeczną. Duńskie Stowarzyszenie Łowców corocznie przeprowadza badania na reprezentatywnej grupie, aby śledzić zmiany w poglądach ludności na łowiectwo i myśliwych.

Z badania przeprowadzonego w tym roku wynika, że 90,3 procent Duńczyków akceptuje polowania, 5,1 procent odpowiada, że nie godzą się na polowanie, reszta jest niezdecydowana. Duński Związek Łowiecki jest bardzo zadowolony z tych wyników.

Mimo powszechnej akceptacji są miejsca, które budzą ich niepokój. Analiza poszczególnych pytań pokazała, że 14 procent społeczeństwa akceptuje polowania w coraz mniejszym stopniu. Liczby pokazują, że Duńczycy bardziej negatywnie są nastawieni do myśliwych niż do samych polowań. Najbardziej pozytywnie oceniają łowiectwo mężczyźni, mieszkający poza stolicą i większymi miastami.

Reklama

Duńscy myśliwi nieustannie szukają podpowiedzi, jakie elementy ich działań są najlepiej oceniane przez społeczeństwo. „Musimy wzmacniać w przyszłości dobre opinie, ponieważ nawet jeśli mamy duże poparcie zauważamy negatywny trend, którego nie możemy lekceważyć.”

Od kilku lat Duński Związek Łowiecki przykłada wielką wagę do edukacji przyrodniczej dzieci i młodzieży. „To duży wysiłek, ale nie mamy wątpliwości, że komunikacja z dziećmi i młodzieżą – przez, które docieramy także do ich rodziców – jest ważna dla zagwarantowania akceptacji dla łowiectwa i myśliwych w przyszłości”

Reklama

W badaniu zadano ważne pytanie, czy myśliwi dobrze dbają o przyrodę? 10 procent Duńczyków uważa, że łowiectwo nie chroni przyrody, ale 54 procent odpowiedziało, że działania myśliwych mają pozytywny wpływ. 23 procent ma mieszane odczucia, a 12 procent nie ma zdania. Od 2019 roku akceptacja spadła o 10 procent, co pokazuje jak wiele pracy czeka Duńskich myśliwych.

Badanie przeprowadzane w różnych krajach Europy dowodzą, że dzisiaj nie wystarczy chronić przyrody oraz w sposób zrównoważony użytkować odnawialne zasoby przyrodnicze, ponieważ organizacje antyłowieckie do perfekcji opanowały wywoływanie negatywnych emocji w stosunku do myśliwych. Nasze merytoryczne argumenty giną w potoku hejtu i mowy nienawiści.

Łowieckie kampanie edukacyjne muszą być przemyślane i mieć jak największą skuteczność! Tworzenie ich na podstawie przypuszczeń to ślepa uliczka. Wiedzę na temat postrzegania myśliwych i łowiectwa musimy czerpać z corocznych profesjonalnych badań na reprezentatywnych grupach.

Ostatnie badanie opinii społecznej w naszym kraju przeprowadzono w 2015 roku. Połowa społeczeństwa akceptowała łowiectwo!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zostań bohaterem!

Przeciwnicy polowania manipulują i zbierają kasę. Lekceważymy ekofikołków uważając ich, za pryszczatych, brodatych i słabokumatych, Nic z tych rzeczy. To dobrze zorganizowany biznes!

Unia Europejska będzie redukować wi...

W Strasburgu odbyło się 44 posiedzenie stałego komitetu Konwencji Berneńskiej. Na wniosek Unii Europejskiej obniżono status ochrony wilków. To kolejny krok, aby w przyszłości aktywnie zarządzać tym gatunkiem.

Kontrola polowań

We Francji corocznie w czasie polowań zbiorowych dochodzi do ponad 100 wypadków, dlatego „straż łowiecka” od czterech lat prowadzi tam akcję kontroli myśliwych.

NRŁ stawia wnyki

Rozwiązaniem naszych związkowych problemów, może być uchwalenie przez Krajowy Zjazd Delegatów nowego Statutu Polskiego Związku Łowieckiego.

Myśliwi tym razem wygrali

Zwyciężył zdrowy rozsądek. Myśliwi przebywający na terenach podmokłych NIE mogą być karani za posiadanie amunicji ołowianej.

Polowanie dla bogaczy

Czy NRŁ pod przewodnictwem Marcina Możdżonka zmienia model łowiectwa? Członkowie rady podnoszą składkę nie oglądając się na emerytów, ale również młodzież, którą mieliśmy przyciągać do polowania...