Amerykańscy myśliwi prowadzą poważne projekty badawcze. Monitorują populacje poszczególnych gatunków oraz ich migracje, dzięki czemu widzą, które siedliska są kluczowe i potrzebują ochrony. W tym celu wykorzystują nadajniki GPS…
W Stanach Zjednoczonych poluje się w czasie jesiennej migracji, dlatego, wielu miłośników kaczek zastanawia się jaki dystans mogą przelecieć w ciągu jednego dnia. Wyniki ostatnich badań wszystkich zaskoczyły…
Samica rożeńca wiosną poleciała do wschodniej Rosji, kiedy zapragnęła wrócić na ojczysty kontynent. Wystartowała około 22:30 i mając silny wiatr w plecy poszybowała nad Morzem Beringa.
Zwrotna prędkość
Trudno w to uwierzyć, ale momentami jej prędkość wynosiła 240 kilometry na godzinę! W dwadzieścia pięć godzin przeleciała trzy tysiące kilometrów i wylądowała na mokradłach w północnej Kalifornii!
W ciągu ostatnich 10 miesięcy kaczka przeleciała 16 tysięcy kilometrów, a jej podróż jeszcze się nie skończyła. Prawdopodobnie poleci aż do wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, gdzie w styczniu została złapana i zaopatrzona przez naukowców w nadajnik GPS.
To nie jedyny rożeniec, który poleciał do Rosji. Druga kaczka również wybrała podobną trasę. Obecnie jest w Montanie. Naukowcy spodziewają się, że obie kaczki wrócą do Luizjany!
Nowa technologia
Większość kaczek leci z prędkością od 60 do 90 kilometrów na godzinę, więc przy odpowiednich warunkach mogą przebyć ponad tysiąc kilometrów podczas ośmiogodzinnego lotu. Krzyżówki po takiej podróży odpoczywają przez kilka dni…
Nowe technologie śledzenia dają nam jeszcze lepszy obraz tego, jak daleko migrują kaczki i wyjaśniają dlaczego mogą pokonywać tak duże odległości…
Do niedawna naukowcy używali nadajników w stylu „plecaka”, które ważyły około 15 gramów, ale od dwóch lat zakłada się lżejsze 10 gramowe. Urządzenia są wyposażone w małe panele słoneczne, które zapewniają ich ładowanie przez długi czas.
Niewielki rozmiar nadajnika umożliwia zastosowanie nowej metody mocowania, która jest mniej uciążliwa dla ptaków. Nie ma uprzęży ani tradycyjnych obroży na szyję. Nadajnik jest „wszczepiany” w ciało…
Najnowsza technologia pozwala wykorzystać sieci komórkowe do przesyłania danych w czasie rzeczywistym. Dlatego naukowcy mogą sprawdzać lokalizację, kierunek lotu i jego prędkość.
Utrata siedlisk
Monitoring prowadzony przez myśliwych pokazuje, że populacja rożeńców spada, aby temu przeciwdziałać podjęto decyzję o dokładnym zbadaniu tego gatunku. Wyniki pozwalają wysnuć ciekawą teorię…
Rożeńce oraz inne kaczki zakładały gniazda w Dakocie, ale suche bezśnieżne zimy spowodowały suszę. Wszystkie zbiorniki wiosną nie mają wody, co zmusza kaczki do podjęcia migracji na północ.
Monitoring przeprowadzany jest na wiosnę. Okazuje się, że rożeńce w tym czasie opuszczają USA, a w niektórych przypadkach migrują nawet do Rosji, dlatego nie zostają uwzględnione podczas liczenia kaczek.
Nie można jednak powiedzieć, że spadek liczebności został wyjaśniony i niepotrzebne są działania ochronne. Wydłużona migracja niesie dodatkowe zagrożenia. Wiele ptaków ginie, a te które zakładają gniazda na północy, są w słabej kondycji i składają mniejsze lęgi, co wpływa na ogólny spadek populacji.