piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościKrukowate do odstrzału

Autor

Krukowate do odstrzału

Na wniosek myśliwych brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (DEFRA) opublikował nową definicję „inwentarza żywego”, co pozwoli w ramach ogólnej licencji eliminować ze środowiska wrony, kawki, sroki i gawrony w celu ochrony ptactwa łownego.

Reklama

Brytyjczycy przeprowadzając wiele badań naukowych udowodnili, że jeśli chcemy odwrócić spadek liczebności zwierzyny drobnej i wielu zagrożonych gatunków ptaków, musimy nie tylko poprawić jakość środowiska, ale również kontrolować liczebność krukowatych.

Większość drapieżników na Wyspach Brytyjskich osiągnęły swoje historyczne maksima. Szacuje się, że populacja wron przystępujących do lęgów wynosi około półtora miliona.

Reklama

Taka liczebność nie może pozostawać obojętna dla większości gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem. Krukowate, głównie wrony i sroki są chwytane w pułapki żywołowne. Efektywność tych odłowów znacząco wzrasta, gdy w klatkach umieszczane są bałwanki usypiające wrodzoną czujność tych drapieżników. Przy każdej nadarzającej się okazji wrony odstrzeliwane są zarówno z broni śrutowej, jak i kulowej.

Jednak żadne badania i dowody nie przekonają przeciwników polowania, którym nie podoba się każda ingerencja człowieka w przyrodę. Kate Jennings, szefowa polityki ochrony RSPB, powiedziała: „Regulacja doprowadzi to do wzrostu liczby zabijania dzikich ptaków w celu ochrony interesów ptactwa łownego. Biorąc pod uwagę kryzys związany z przyrodą i klimatem w jakim się znajdujemy będzie to ogromny krok wstecz dla ochrony przyrody w naszym kraju”.

Reklama

Dzierżawcy łowisk i pracujący dla nich strażnicy redukują liczebność drapieżników, co jest warunkiem sukcesu lęgowego dla kuropatw, bażantów i pardw, ale również wszystkich innych zagrożonych gatunków ptaków. Badania wykluczyły wpływ, jakichkolwiek innych działań związanych z ochroną siedlisk. Brytyjczycy są pewni, że głównym powodem sukcesu lęgowego dla ptaków gniazdujących na ziemi jest intensywna redukcja lisów i krukowatych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Dziki w szkole i przedszkolu

Nasze ministerstwo środowiska neguje redukcję dzików, a Szwajcaria chroniąc kraj przez wirusem ASF będzie serwować dziczyznę w szkołach i przedszkolach.

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.

Premier z myśliwymi

W obecnej koalicji rządzącej - interesów myśliwych oraz leśników broni tylko jedno ugrupowanie polityczne.

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.