czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaNaturaZmysłowe dziedzictwo

Autor

Zmysłowe dziedzictwo

Dla wielu „nowych” mieszkańców wsi jest niedopuszczalne, że o świcie sąsiad siada na traktor, a kogut ogłasza wschód słońca. Nowi lokatorzy próbują wprowadzić na wsi – miejskie standardy w kwestii zapachów!

Reklama

Coraz większe konflikty między społecznościami wiejskimi, a ludźmi którzy przeprowadzili się z miasta zmusiło francuski parlament do uchwalenia ustawy, chroniącej wiejskie dźwięki oraz zapachy.

W naszym kraju ten problem również istnieje. Miastowym „ekologom” przeszkadzają maszyny rolnicze, rechot żab, czy „śmierdzące” krowy. Francuzi zakończyli te spory. Ich ustawa oficjalnie uznała wiejskie dziedzictwo jako część polityki środowiskowej.

Reklama

Zakłócenia sąsiedztwa będzie teraz musiało uwzględniać „okoliczności czasu i miejsca” w świetle kodeksu środowiskowego. Może to brzmieć śmiesznie ale władze samorządowe, aby jak najlepiej zdefiniować wiejskie dziedzictwo charakterystyczne dla każdego terytorium, będą odpowiedzialne za sporządzenie listy charakterystycznych dźwięków i zapachów.

Trudno powiedzieć jaki los czeka naszą krowę i barana, ale na francuskiej wsi kogut nadal będzie budzić mieszczuchów!

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.