Ograniczenie samorządności PZŁ ma coraz więcej negatywnych skutków. Zarząd Główny PZŁ powoływany przez ministra środowiska intensywnie pracuje nad zakupem 49 samochodów dostawczych dla ministerstwa zdrowia, dlatego sprawy myśliwych i kół łowieckich schodzą na dalszy plan.
Nikt nie myśli, aby w bardzo trudnej sytuacji informować myśliwych o możliwości skorzystania z bezzwrotnej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców jakimi bez wątpienia są koła łowieckie.
Zgodnie z przepisami każde koło może otrzymać pożyczkę w kwocie 5 tys. złotych. Pożyczka jest wypłacana jednorazowo, po podpisaniu umowy i podlega umorzeniu pod warunkiem, że koło łowieckie będzie prowadziło działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia.
Środki wypłaca Fundusz Pracy pod warunkiem, że koło zostało wpisane do rejestru Zarządu Okręgowego PZŁ przed 1 marca 2020 roku.
Formularze i wszelkie dokumenty są dostępne na portalu www.gov.pl gdzie znajduje się instrukcja i właściwy „Wniosek o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy”. Dokumenty można złożyć osobiście lub elektronicznie w Powiatowym Urzędzie Pracy – właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Należy pamiętać, że w tym przypadku uzyskane wsparcie należy przeznaczyć na bieżącą działalność gospodarczą koła łowieckiego, czyli czynsze, księgowość, albo uprawę poletek łowieckich.
P.S.
Pierwsze koła składają wnioski i pojawiają się pytania. Między innymi, że nie figurują w centralnej ewidencji CEDIG i KRS. Odpowiedź jest bardzo prosta, bo nie musimy! Składając wniosek należy dołączyć wypis/zaświadczenie z rejestru kół łowieckich, gdzie zarząd okręgowy powinien wskazać podstawę prawną, że koło łowieckie to osoba prawna i może prowadzić działalność gospodarczą z mocy ustawy prawo łowieckie.