WildMen

Fot Shutterstock

Zabójcze kleszcze w Hiszpanii

Służby epidemiologiczne potwierdziły, że wirus krymsko-kongijski był obecny w próbkach pobranych od mężczyzny, który zmarł 11 sierpnia.

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska (CCHF) jest wywoływana przez wirusa przenoszonego przez kleszcze Hyalomma. Niestety do zarażenia może dojść również poprzez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi chorego pacjenta.

69-letni mężczyzna został przyjęty na oddział intensywnej terapii w Salamance 10 sierpnia z powodu nasilenia się specyficznych objawów. Lekarze zaobserwowali wybroczyny na jednej z nóg, a rodzina przypomniała sobie, że tydzień wcześniej ich krewny został ugryziony przez kleszcza.

W tej sytuacji bardzo prawdopodobne było zakażenie wirusem krwotocznej gorączki. Służby epidemiologiczne określiły wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym i monitorują ich stan zdrowia.

Badania pokazują, że wirus występujący w południowo-zachodniej Hiszpanii wykazuje dużą zmienność genetyczną, co może doprowadzić do pojawienia się w przyszłości nowych szczepów wirusa. Wysoki odsetek kleszczy, u których wykryto wirusa jest powodem wprowadzenia monitoringu i rozszerzenia badań również w innych obszarach.

Najbardziej narażone są osoby pracujące ze zwierzętami, szczególnie rolnicy, obsługa zwierząt w gospodarstwach rolnych, pracownicy rzeźni, lekarze weterynarii oraz myśliwi, leśnicy i turyści. Okres inkubacji wirusa w przypadku ugryzienia przez kleszcza wynosi kilka dni.

Pierwsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle i sztywność mięśni (głównie mięśni grzbietu i kończyn dolnych), ból i zawroty głowy. Później występują bóle gałek ocznych, przekrwienie spojówek i światłowstręt, bóle brzucha, biegunka, nudności/wymioty, zaburzenia orientacji, agresja, a następnie obniżenie nastroju, osłabienie, senność. W ciężkich przypadkach w 5-6 dniu pojawiają się objawy krwotoczne tj. wybroczyny na śluzówkach i skórze tułowia oraz kończyn.

Nasilenie objawów krwotocznych jest zwykle mniejsze niż w przypadku innych gorączek krwotocznych takich jak Ebola. Śmiertelność u ludzi wynosi od 5 do 30 procent!

Kleszcze przenoszą całe mnóstwo chorób, aby uniknąć zakażenia należy przede wszystkim stosować środki odstraszające. Gorąco zachęcamy do przeczytania tekstu, gdzie opisywaliśmy jak bronić się przed zabójczymi pajęczakami!

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów