środa, 2 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościZabójcze kleszcze w Hiszpanii

Autor

Zabójcze kleszcze w Hiszpanii

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska (CCHF) jest wywoływana przez wirusa przenoszonego przez kleszcze Hyalomma. Niestety do zarażenia może dojść również poprzez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi chorego pacjenta.

Reklama

69-letni mężczyzna został przyjęty na oddział intensywnej terapii w Salamance 10 sierpnia z powodu nasilenia się specyficznych objawów. Lekarze zaobserwowali wybroczyny na jednej z nóg, a rodzina przypomniała sobie, że tydzień wcześniej ich krewny został ugryziony przez kleszcza.

W tej sytuacji bardzo prawdopodobne było zakażenie wirusem krwotocznej gorączki. Służby epidemiologiczne określiły wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym i monitorują ich stan zdrowia.

Reklama

Badania pokazują, że wirus występujący w południowo-zachodniej Hiszpanii wykazuje dużą zmienność genetyczną, co może doprowadzić do pojawienia się w przyszłości nowych szczepów wirusa. Wysoki odsetek kleszczy, u których wykryto wirusa jest powodem wprowadzenia monitoringu i rozszerzenia badań również w innych obszarach.

Najbardziej narażone są osoby pracujące ze zwierzętami, szczególnie rolnicy, obsługa zwierząt w gospodarstwach rolnych, pracownicy rzeźni, lekarze weterynarii oraz myśliwi, leśnicy i turyści. Okres inkubacji wirusa w przypadku ugryzienia przez kleszcza wynosi kilka dni.

Reklama

Pierwsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle i sztywność mięśni (głównie mięśni grzbietu i kończyn dolnych), ból i zawroty głowy. Później występują bóle gałek ocznych, przekrwienie spojówek i światłowstręt, bóle brzucha, biegunka, nudności/wymioty, zaburzenia orientacji, agresja, a następnie obniżenie nastroju, osłabienie, senność. W ciężkich przypadkach w 5-6 dniu pojawiają się objawy krwotoczne tj. wybroczyny na śluzówkach i skórze tułowia oraz kończyn.

Nasilenie objawów krwotocznych jest zwykle mniejsze niż w przypadku innych gorączek krwotocznych takich jak Ebola. Śmiertelność u ludzi wynosi od 5 do 30 procent!

Kleszcze przenoszą całe mnóstwo chorób, aby uniknąć zakażenia należy przede wszystkim stosować środki odstraszające. Gorąco zachęcamy do przeczytania tekstu, gdzie opisywaliśmy jak bronić się przed zabójczymi pajęczakami!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.

Prokuratura umorzyła dochodzenie

W marcu 2023 roku stacja TVN wyemitowała reportaż „Król kłusowników”- Prokuratura w Płońsku po dwóch latach umorzyła dochodzenie.