piątek, 9 maja, 2025
Strona głównaAktualnościZabójcze kleszcze w Hiszpanii

Autor

Zabójcze kleszcze w Hiszpanii

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska (CCHF) jest wywoływana przez wirusa przenoszonego przez kleszcze Hyalomma. Niestety do zarażenia może dojść również poprzez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi chorego pacjenta.

69-letni mężczyzna został przyjęty na oddział intensywnej terapii w Salamance 10 sierpnia z powodu nasilenia się specyficznych objawów. Lekarze zaobserwowali wybroczyny na jednej z nóg, a rodzina przypomniała sobie, że tydzień wcześniej ich krewny został ugryziony przez kleszcza.

W tej sytuacji bardzo prawdopodobne było zakażenie wirusem krwotocznej gorączki. Służby epidemiologiczne określiły wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym i monitorują ich stan zdrowia.

Reklama

Badania pokazują, że wirus występujący w południowo-zachodniej Hiszpanii wykazuje dużą zmienność genetyczną, co może doprowadzić do pojawienia się w przyszłości nowych szczepów wirusa. Wysoki odsetek kleszczy, u których wykryto wirusa jest powodem wprowadzenia monitoringu i rozszerzenia badań również w innych obszarach.

Najbardziej narażone są osoby pracujące ze zwierzętami, szczególnie rolnicy, obsługa zwierząt w gospodarstwach rolnych, pracownicy rzeźni, lekarze weterynarii oraz myśliwi, leśnicy i turyści. Okres inkubacji wirusa w przypadku ugryzienia przez kleszcza wynosi kilka dni.

Reklama

Pierwsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle i sztywność mięśni (głównie mięśni grzbietu i kończyn dolnych), ból i zawroty głowy. Później występują bóle gałek ocznych, przekrwienie spojówek i światłowstręt, bóle brzucha, biegunka, nudności/wymioty, zaburzenia orientacji, agresja, a następnie obniżenie nastroju, osłabienie, senność. W ciężkich przypadkach w 5-6 dniu pojawiają się objawy krwotoczne tj. wybroczyny na śluzówkach i skórze tułowia oraz kończyn.

Nasilenie objawów krwotocznych jest zwykle mniejsze niż w przypadku innych gorączek krwotocznych takich jak Ebola. Śmiertelność u ludzi wynosi od 5 do 30 procent!

Kleszcze przenoszą całe mnóstwo chorób, aby uniknąć zakażenia należy przede wszystkim stosować środki odstraszające. Gorąco zachęcamy do przeczytania tekstu, gdzie opisywaliśmy jak bronić się przed zabójczymi pajęczakami!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

Zorganizowana grupa kłusowników

W największym procesie o kłusownictwo w Finlandii skazano 26 myśliwych.

Podsumowanie kadencji

Pięć lat łamania prawa, trwonienia naszych składek i ciągłego oczerniania Naczelnej Rady Łowieckiej - tak można podsumować kadencję 2018 - 2023.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Dorożała w kapeluszu

Podsekretarz Dorożała kolejny raz kompromituje resort środowiska publikując żenujący film, którym udowadnia, że nie ma już nic do powiedzenia.

HUNT EXPO w Krakowie

Czwarta edycja targów łowieckich HUNT EXPO w Krakowie była doskonałą okazją do spotkania i osobistego dotknięcia nowości.