piątek, 11 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościWilki w parlamencie

Autor

Wilki w parlamencie

Komisje parlamentarne do spraw środowiska, rolnictwa i petycji chciały zdobyć większą wiedzę na temat populacji wilków w państwach członkowskich i przedyskutować ewentualne zmiany w prawie.

W roli eksperta wystąpił Luigi Boitani, który bada duże drapieżniki. W trakcie wystąpienia potwierdził, że w państwach członkowskich żyje co najmniej 14 tysięcy wilków. Jego zdaniem populacja jest stabilna i stale rośnie. „W Europie odnotowano znaczny wzrost tego gatunku. Prawdopodobnie nigdy nie miały tak bogatej bazy żerowej, dlatego powróciły do wielu krajów Europy, gdzie nie występowały od dziesięcioleci” – powiedział podczas przesłuchania Luigi Boitani.

W posiedzeniu uczestniczyło około 50 organizacji reprezentujących różne środowiska. „Wilka nie wolno malować jako nieszkodliwego drapieżnika i tworzyć romantycznej opowieści” powiedział Stanislav Bergant, który reprezentował słoweńską organizację rolników.

Reklama

Omawiając petycję swojego kraju postanowił wstrząsnąć politykami i pokazać problemy jakie stwarzają duże drapieżniki w Słowenii. „Mamy poważny problem w rolnictwie, ale również w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Dzieci z przedszkola na spacer wychodzą w towarzystwie i pod ochroną myśliwych. Mamy świadomość, że jest to nienormalne!” powiedział Bogovich.

Zaznaczył, że Słowenia była kiedyś przykładem dobrej praktyki w tej dziedzinie, ale w ostatnich latach nie ma możliwości redukowania drapieżników, ponieważ blokują je organizacje pozarządowe. Nowa strategia spowodowała gwałtowny przyrost niedźwiedzi i wilków. W imieniu Słoweńskiego Stowarzyszenia Rolników Ekologicznych zaapelował o zmianę przepisów i jak najszybsze dopuszczenie polowań jako sposobu redukowania pogłowia dużych drapieżników.

Reklama

Liczba wilków w Unii Europejskiej stale rośnie, szczególnie w Szwecji, Finlandii, krajach bałtyckich, Polsce, Hiszpanii, południowej Francji, Włoszech i Chorwacji. W każdym kraju największym problemem jest strach lokalnych społeczności.

Cierpią jednak głównie rolnicy, których gospodarstwa są notorycznie dewastowane przez ataki wilków, a wypłacane rekompensaty za zwierzęta gospodarskie nie rekompensują strat. Drapieżniki dzisiaj „wypędzają” ludzi i są przyczyną porzucania terenów rolniczych.

Czytając teksty i komentarze z tego wydarzenia trudno powiedzieć czy zostanie zmienione prawo, ale można wyciągnąć jeden wniosek. Debaty o wilkach zamiast rozwiązać problem, pogłębiają przepaść między mieszkańcami wsi i miast.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.