WildMen

Ustawa niekonstytucyjna

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił o stanowisko ministra środowiska w sprawie zapisów ustawy łowieckiej, która zakazuje pełnienia funkcji myśliwym, będącym w okresie PRL funkcjonariuszami lub żołnierzami.
Reklama

Żołnierz, funkcjonariusz Milicji, Wojsk Ochrony Pogranicza lub innych służb mundurowych zgodnie z ustawą nie może być członkiem władz w Polskim Związku Łowieckim. Takie ograniczenie biernego prawa wyborczego wprowadziła ostania nowelizacja. Zdaniem Adama Bodnara Rzecznika Praw Obywatelskich taki zapis narusza konstytucyjne prawo do zrzeszania się.

Reklama

W ocenie Rzecznika taka regulacja doprowadziła do głębokiej ingerencji w wolność zrzeszania się obywateli i jest sprzeczna z Konstytucją RP. Obywatele z mocy ustawy zasadniczej mają prawo do zrzeszania się, a także swobodnego kształtowania struktury organizacji, którą tworzą.

Z listu do ministra Wosia dowiadujemy się, że do rzecznika wpłynęło wiele skarg od myśliwych, którzy nie mogą z mocy ustawy kandydować w tym roku do organów koła. Uważają, że nowe prawo w sposób niedopuszczalny wyeliminowało ich i pozbawiło wpływu na decyzje podejmowane w zrzeszeniu. Stanowisko to w pełni podziela Rzecznik Praw Obywatelskich.

Reklama
Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów