PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Tarcza dla rolników

Prezydent Duda złoży dzisiaj do Parlamentu projekt specustawy. Rolnicy już nie muszą się obawiać afrykańskiego pomoru świń, a myśliwi borykać z szacowaniem i wypłatą szkód łowieckich!

Andrzej Duda w trybie pilnym zaprosił dzisiaj do Pałacu Prezydenckiego Premiera Morawieckiego oraz ministrów Wosia i Ardanowskiego, aby przedyskutować najważniejsze elementy tarczy antykryzysowej dla rolnictwa.

Wprowadzone przez rząd ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli całkowicie uniemożliwiają odstrzał sanitarny dzików oraz ochronę upraw rolnych. Prezydent Duda o problemie został poinformowany przez kierownictwo Polskiego Związku Łowieckiego.

Podziela obawy myśliwych i dlatego zaprosił Premiera i Ministrów, z którymi uzgodnił główne elementy tarczy dla rolników. W wydanym komunikacie prasowym zostały ujawnione szczegóły prezydenckiego projektu, który jeszcze dziś trafi do Parlamentu.

W pierwszej kolejności Prezydent Duda chce zagwarantować rolnikom hodującym tuczniki stuprocentową rekompensatę w potwierdzonych przez służby weterynaryjne przypadkach zachorowań świń na afrykański pomór.

Z powodu zakazu polowania wszystkie koła łowieckie, które tym samym nie mają możliwości walki z wirusem i ochrony upraw, zostaną zwolnione z zapłaty tegorocznego czynszu dzierżawnego, ale również z wypłat odszkodowań. Szacowanie szkód łowieckich przejmie w tym roku administracja Lasów Państwowych, a wypłaty wszelkich odszkodowań będą realizowane przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska (RDOŚ), do których odpowiednie środki zostaną przekazane z rezerwy budżetowej.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z Prezydentem minister Ardanowski z aprobatą odniósł się do inicjatywy prezydenckiej, choć – jak zaznaczył – niektóre propozycje wciąż wymagają doprecyzowania. Chodzi między innymi o pomysł wcielenia wszystkich myśliwych do struktur Wojsk Obrony Terytorialnej i – za ich pośrednictwem – wykorzystania pandemii koronawirusa do walki z epidemią ASF.

Minister rolnictwa wyraził nadzieję, że podczas procedowania ustawy w Parlamencie uda się przekonać posłów i senatorów, że skoszarowanie myśliwych jest konieczne w walce z koronawirusem i afrykańskim pomorem a także otwiera zupełnie nowe możliwości wykorzystania ponad stutysięcznej formacji, dla której – po zakończeniu pandemii koronawirusa – z pewnością nie zabraknie zadań.

Uwaga! Tekst został opublikowany z okazji prima aprilis. Premier rządu 1 kwietnia 2020 podpisał rozporządzenie, które rozwiązało problem polowania w czasie pandemii koronawirusa. Myśliwi mogą wykonywać polowanie i będziemy również szacować szkody.

Z komentarzy i wiadomości jakie wysyłali czytelnicy widać, że najbardziej – po dwóch tygodniach siedzenia w domu – spodobał się pomysł skoszarowania!

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów