WildMen

Tarcza dla rolników

Prezydent Duda złoży dzisiaj do Parlamentu projekt specustawy. Rolnicy już nie muszą się obawiać afrykańskiego pomoru świń, a myśliwi borykać z szacowaniem i wypłatą szkód łowieckich!
Reklama

Andrzej Duda w trybie pilnym zaprosił dzisiaj do Pałacu Prezydenckiego Premiera Morawieckiego oraz ministrów Wosia i Ardanowskiego, aby przedyskutować najważniejsze elementy tarczy antykryzysowej dla rolnictwa.

Reklama

Wprowadzone przez rząd ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli całkowicie uniemożliwiają odstrzał sanitarny dzików oraz ochronę upraw rolnych. Prezydent Duda o problemie został poinformowany przez kierownictwo Polskiego Związku Łowieckiego.

Podziela obawy myśliwych i dlatego zaprosił Premiera i Ministrów, z którymi uzgodnił główne elementy tarczy dla rolników. W wydanym komunikacie prasowym zostały ujawnione szczegóły prezydenckiego projektu, który jeszcze dziś trafi do Parlamentu.

Reklama

W pierwszej kolejności Prezydent Duda chce zagwarantować rolnikom hodującym tuczniki stuprocentową rekompensatę w potwierdzonych przez służby weterynaryjne przypadkach zachorowań świń na afrykański pomór.

Z powodu zakazu polowania wszystkie koła łowieckie, które tym samym nie mają możliwości walki z wirusem i ochrony upraw, zostaną zwolnione z zapłaty tegorocznego czynszu dzierżawnego, ale również z wypłat odszkodowań. Szacowanie szkód łowieckich przejmie w tym roku administracja Lasów Państwowych, a wypłaty wszelkich odszkodowań będą realizowane przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska (RDOŚ), do których odpowiednie środki zostaną przekazane z rezerwy budżetowej.

Reklama

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z Prezydentem minister Ardanowski z aprobatą odniósł się do inicjatywy prezydenckiej, choć – jak zaznaczył – niektóre propozycje wciąż wymagają doprecyzowania. Chodzi między innymi o pomysł wcielenia wszystkich myśliwych do struktur Wojsk Obrony Terytorialnej i – za ich pośrednictwem – wykorzystania pandemii koronawirusa do walki z epidemią ASF.

Minister rolnictwa wyraził nadzieję, że podczas procedowania ustawy w Parlamencie uda się przekonać posłów i senatorów, że skoszarowanie myśliwych jest konieczne w walce z koronawirusem i afrykańskim pomorem a także otwiera zupełnie nowe możliwości wykorzystania ponad stutysięcznej formacji, dla której – po zakończeniu pandemii koronawirusa – z pewnością nie zabraknie zadań.

Reklama

Uwaga! Tekst został opublikowany z okazji prima aprilis. Premier rządu 1 kwietnia 2020 podpisał rozporządzenie, które rozwiązało problem polowania w czasie pandemii koronawirusa. Myśliwi mogą wykonywać polowanie i będziemy również szacować szkody.

Z komentarzy i wiadomości jakie wysyłali czytelnicy widać, że najbardziej – po dwóch tygodniach siedzenia w domu – spodobał się pomysł skoszarowania!

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów