sobota, 12 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościSenat wyrzuca propozycję rządu do kosza

Autor

Senat wyrzuca propozycję rządu do kosza

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nieoczekiwanie wprowadził do projektu ustawy antykryzysowej zapis, który upoważniał Zarząd Główny PZŁ do samodzielnego wydatkowania środków na walkę z pandemią koronawirusa. W ten sposób resort środowiska chciał całkowicie wyłączyć Naczelną Radę Łowiecką z procesu podejmowania decyzji o finansach PZŁ.

Podczas poprzedniego posiedzenia senackiej komisji minister Golińska wprost wskazała Naczelną Radę Łowiecką jako pomysłodawcę tego zapisu. Prezydium NRŁ wystosowało do Senatorów odpowiednie pismo, w którym stanowczo sprzeciwiło się takiej interpretacji.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych na dzisiejszym posiedzeniu przegłosowała nowe brzmienie zapisu w prawie łowieckim. Senatorowie pochylili się nad pismem NRŁ i uznali, że demokratycznie wybierany organ nadzorczy musi mieć prawo podejmowania decyzji.

Reklama

Przewodniczący komisji Senator Kazimierz Kielnia zaproponował całkowicie nowy zapis:

Posiedzenia organów oraz innych ciał kolegialnych Polskiego Związku Łowieckiego z wyjątkiem Krajowego Zjazdu Delegatów oraz Okręgowych Zjazdów Delegatów i posiedzeń Sądów Łowieckich mogą się odbywać za pomocą środków komunikacji na odległość.

Reklama

Minister Golińska nie zabrała tym razem głosu. W imieniu PiS próbował tłumaczyć rząd Senator tej partii Krzysztof Mróz, który stwierdził, że PZŁ jest w pełni samorządną organizacją i tylko łowczego krajowego powołuje minister. Zapominając, że rząd powołuje wszystkich członków ZG PZŁ oraz akceptuje powołanie okręgowych łowczych.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Senatu, a potem wróci do Sejmu, więc droga wyrzucenia szkodliwego zapisu – jaki forsuje rząd Prawa i Sprawiedliwości – jest daleka i może mieć jeszcze nieoczekiwane zwroty.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....