środa, 23 kwietnia, 2025
Strona głównaNaturaRosyjska krzyżówka

Autor

Rosyjska krzyżówka

Ptaki migrujące ze względu na ciepłe i bezśnieżne zimy nie odlatują na południe Europy. Badania wykazują, że przy sprzyjających warunkach znacząco skracają swoją trasę.

W listopadzie jedna z samic została zaopatrzona w nadajnik GPS. W kwietniu regularne odczyty z niewiadomych powodów przestały przychodzić. Naukowcy Uniwersytetu w Gießen obawiali się, że kaczka nie żyje lub jej nadajnik zasilany energią słoneczną uległ awarii. Byli bardzo zaskoczeni, gdy na początku maja „doszedł” duży pakiet danych z którego wynika, że samica wróciła do domu.

Trasa migracji krzyżówki z Niemiec do Rosji

Trasę 2250 kilometrów kaczka pokonała w dwa dni i trzy godziny. Swoje gniazdo założyła na wielkim sztucznym zbiorniku Rybińskim – oddalonym od Moskwy około 300 kilometrów.

Reklama

Dotychczasowe badania potwierdzają, że kaczki łączą się w pary na zimowisku. Samica wraca w miejsce swoich narodzin, a samiec leci za swoją wybranką – dzięki czemu następuje wymiana genów.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.

Sabotowanie walki z ASF

Podsekretarza Dorożała sabotuje działania inspekcji weterynaryjnej i od czterech miesięcy nie pozwala przeszukać Drawieńskiego Parku Narodowego.

Dziczek – wędrowniczek

Przelatek z obrożą telemetryczną od 1 marca do 22 czerwca przebył 998 kilometrów. Jednego dnia dzik zdołał przejść ponad 30 kilometrów.