PREZENTY DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Rosyjska krzyżówka

Kaczka, która zimowała w Niemczech została zaopatrzona w nadajnik GPS. Okazało się, że pochodziła z Rosji i potrzebowała dwa dni, aby wrócić do domu.

Ptaki migrujące ze względu na ciepłe i bezśnieżne zimy nie odlatują na południe Europy. Badania wykazują, że przy sprzyjających warunkach znacząco skracają swoją trasę.

W listopadzie jedna z samic została zaopatrzona w nadajnik GPS. W kwietniu regularne odczyty z niewiadomych powodów przestały przychodzić. Naukowcy Uniwersytetu w Gießen obawiali się, że kaczka nie żyje lub jej nadajnik zasilany energią słoneczną uległ awarii. Byli bardzo zaskoczeni, gdy na początku maja „doszedł” duży pakiet danych z którego wynika, że samica wróciła do domu.

Trasa migracji krzyżówki z Niemiec do Rosji

Trasę 2250 kilometrów kaczka pokonała w dwa dni i trzy godziny. Swoje gniazdo założyła na wielkim sztucznym zbiorniku Rybińskim – oddalonym od Moskwy około 300 kilometrów.

Dotychczasowe badania potwierdzają, że kaczki łączą się w pary na zimowisku. Samica wraca w miejsce swoich narodzin, a samiec leci za swoją wybranką – dzięki czemu następuje wymiana genów.

JEŚLI ZAMIESZCZANE TREŚCI NA PORTALU WildMen SĄ DLA CIEBIE INTERESUJĄCE, WESPRZYJ NAS I

KUP KALENDARZ NA 2021 ROK!

Galeria zdjęć

Więcej artykułów