WildMen

Fot. shutterstock

Pierwszy przypadek ASF w słonecznej Italii

Afrykański pomór świń potwierdzono u padłych dzików w Piemoncie i Ligurii. Zostanie wprowadzony zakaz polowań i obowiązkowa bioasekuracja na fermach hodujących świnie.
Reklama

Testy potwierdziły, że padłe dziki w Franconalto w Alessandrii i w Isola del Cantone w prowincji Genua były chore na afrykański pomór świń. Strefy ochronne obejmą 78 gmin (54 w Piemoncie i 24 w Ligurii).

Reklama

Włosi czekają na ministerialne zarządzenie, które określi szczegółowo wykaz gmin znajdujących się na obszarze zakażonym afrykańskim pomorem świń oraz środki, które należy wprowadzić w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby. Władze Piemontu już zwróciły się do burmistrzów gmin, aby wprowadziły zakaz polowań na wszystkie gatunki.

Rolnicy są głęboko zaniepokojeni. Wzywają władze do natychmiastowej interwencji. Włosi w czasie pandemii nie mogli polować. Populacja dzików w tym kraju całkowicie się wymknęła spod kontroli. Nie prowadzi się monitoringu, ale pesymiści twierdzą, że w słonecznej Italii może bytować dwa miliony dzików. Szkody łowieckie w 2021 wzrosły o 70 procent w stosunku do 2020 roku.

Reklama

Obecny zakaz polowań ma na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się zarażonych dzików. Teoretycznie Włosi powinni być najlepiej przygotowani do walki z wirusem, ponieważ nieprzerwanie jest obecny na Sardynii od 1978 roku. Utrzymywanie się ASF przez tyle lat było wynikiem hodowania świń w małych gospodarstwach rodzinnych, co sprzyjało ciągłemu przenoszeniu wirusa.

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów