WildMen

fot. Shutterstock

Czterdzieści wilków do odstrzału

Francja wprowadza zdecydowane rozwiązania. Narastające skargi wymusiły w tym kraju opracowanie planu ochrony i zarządzania dużymi drapieżnikami.

Plan został opracowany na lata 2018-2023, a podstawowym jego założeniem było określenie docelowej liczebności – określono ją na 500 sztuk! Po osiągnięciu tego celu przyrost naturalny ma być redukowany. W związku z osiągnięciem tej liczby od pierwszego września tego roku można na południu kraju już redukować wilki.

Ministerstwo poinformowało, że plan opiera się na badaniach naukowych. Dlatego planowany jest odstrzał do 40 wilków. Powodem redukcji jest ochrona wypasanego inwentarza żywego. Dodatkowo w ramach planu zarządzania ministerstwo zleciło programy badawcze, będą prowadzone projekty edukacyjne o wilkach i zostaną wyasygnowane środki na dofinansowanie działań na ochronę inwentarza np. zakup psów pasterskich.

Stowarzyszenie rolników i stowarzyszenia hodowców zadowolone są pierwszych sukcesów, ale ich wymagania idą jednak jeszcze dalej. Żądają zgody na stosowanie lunet termowizyjnych.

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów