PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot Rafał Łapiński
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Badanie będzie bezpłatne!

Minister rolnictwa chce ułatwić polowanie i zwiększyć odstrzał dzików. Rząd zadecydował, że państwo sfinansuje przebadanie wszystkich odstrzelonych dzików.

Jeszcze z tegorocznego budżetu zostanie wydanych prawie 9 milionów złotych. Celem tego działania ma być zmobilizowanie myśliwych do zwiększonego odstrzału dzików, co w efekcie ma się przełożyć na zmniejszenie liczebności tego gatunku.

Każdy łowca z takiej informacji powinien się ucieszyć i uznać, że jego rząd daje czytelny i jasny sygnał wsparcia myśliwych. Z komentarzy szwedzkich myśliwych nie tryska jednak optymizm. Ich daniem państwo powinno promować dziczyznę i podjąć działania, które spowodują wzrost cen w skupach.

W Szwecji według szacunków żyje około 300 tysięcy dzików. W ubiegłym sezonie myśliwi odstrzelili 112 tysięcy. Zdaniem rządu tak niski poziom odstrzału nie skutkuje ograniczeniem szkód w rolnictwie.

Pandemia coronawirusa i ograniczenia jakie z niej wynikają spowodowały mniejsze zapotrzebowanie na dziczyznę. Nastąpił spadek cen w całej Europie, dlatego wiele organizacji łowieckich w ostatnich miesiącach prowadzi kampanie promujące dziczyznę.

Nasz związek też działa! Piątego maja łowczy krajowy spotkał się z firmami, które skupują dziczyznę. W komunikacie opublikowanym na stronie PZŁ napisano ciekawą konkluzję: „Wskutek spotkania Zarząd Główny rekomenduje bliższą współpracę kół łowieckich z firmami skupującymi dziczyznę.”

Widocznie z tego zacieśniania stosunków nie wiele wynikło, ponieważ 15 maja opublikowano instrukcję sprzedaży bezpośredniej, a zarządy okręgowe łowczy krajowy zobowiązał do szukania sklepów, w których będziemy sprzedawać najzdrowsze mięso.

Należy zauważyć, że PZŁ wyprodukował również pięć filmów o potrawach z dziczyzny – oglądalność jest niewielka. Moim zdaniem twórcy nie czują subtelnej różnicy pomiędzy docieraniem do naszego środowiska, a promowaniem tak zwanej kuchni myśliwskiej wśród niepolujących Polaków – ale może się mylę?

JEŚLI ZAMIESZCZANE TREŚCI NA PORTALU WildMen SĄ DLA CIEBIE INTERESUJĄCE, WESPRZYJ NAS I

KUP KALENDARZ NA 2021 ROK!

Galeria zdjęć

Więcej artykułów