piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościSłowak zabity przez niedźwiedzia

Autor

Słowak zabity przez niedźwiedzia

To pierwszy śmiertelny przypadek od 100 lat! Ministerstwo Środowiska Republiki Słowackiej – które w tym roku zrezygnowało z redukcji wilka – z żalem przyjęło raport policji z sekcji zwłok, który potwierdził, że Słowak zmarł w wyniku ataku niedźwiedzia. Resort przypomniała, że tego typu zachowania słowackich niedźwiedzi są bardzo rzadkie – w 2020 roku tylko pięć razy zaatakowały ludzi.

Mężczyzna (57 lat) mieszkaniec miejscowości Liptovská Lúžná w powiecie Ružomberow niedzielę wieczorem wyszedł na spacer, ponieważ nie wrócił, zgłoszono jego zaginięcie. Poszukiwania nie trwały długo, W poniedziałek rano znaleziono ciało, które miało między innymi urazy głowy i szyi, a wokół były świeże ślady niedźwiedzia.

Śmierć człowieka wywołała gorącą dyskusję na temat redukcji dużych drapieżników. Obecnie na Słowacji żyje około 1600 niedźwiedzi brunatnych, które do tej pory były objęte ścisłą ochroną. Tamtejsze Ministerstwo Środowiska zachęca ludzi do ostrożnego zachowania w lesie.

Ciekawa jest riposta obrońców zwierząt: „Śmierć człowieka to oczywiście tragedia, ale z pewnością nie jest to powód, aby rozpoczynać dyskusję na temat polowania na niedźwiedzie czy zmniejszania ich liczebności. Należy zauważyć, że jest to pierwszy udokumentowany przypadek zabicia człowieka przez niedźwiedzia na Słowacji od 100 lat. W rzeczywistości istnieje znacznie większe ryzyko w lesie, na przykład, że zginiesz po ukąszeniu szerszenia, spadniesz z roweru górskiego lub zostaniesz postrzelony przez myśliwego. W ciągu ostatnich 4 lat osiem osób straciło życie z rąk myśliwych. Na Słowacji jest ich co najmniej 60 tyś i chcą teraz uregulować „przeludnione niedźwiedzie”, których jest mniej niż 1500”.

Według przeciwników polowania należy wzmocnić działania zespołu interwencyjnego Państwowej Ochrony Przyrody, aby móc szybko reagować w przypadku pojawienia się problematycznych niedźwiedzi. Zdaniem aktywistów należy również zakazać uprawiania na przedgórzu kukurydzy i rzepaku, które jak magnes przyciągają niedźwiedzie w pobliże ludzkich domów.

Bardzo ciekawe, czy taka argumentacja przeciwników zabijania i reakcja ministerstwa trafi do słowackiego społeczeństwa. Wszystkim wybierającym się w nasze góry przypominamy, że duże drapieżniki w sytuacji, w której czują się zagrożone zawsze atakują. Aby uratować życie warto wiedzieć jak się zachować, dlatego kolejny raz polecamy tekst „Agresywne niedźwiedzie”!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.