WildMen

Technologia przyspiesza

Stalowa amunicja śrutowa Vouzelaud Live Quarry będzie alternatywą dla myśliwych, którzy polują ze „starymi” dubeltówkami lub tych, którzy chcą używać mocniejszych czoków.
Reklama

Zmiany w prawie prawdopodobnie wymuszą w przyszłości stosowanie amunicji stalowej. Zamienniki ołowiu niestety są bardzo drogie i wielu myśliwych obawiało się, że ich dubeltówki trafią na ściany.

Reklama

Głównym problemem było wysokie ciśnienie nabojach stalowych i zbyt ciasne czoki w dubeltówkach. Tymczasem już dwadzieścia lat temu mały, rodzinny francuski producent broni i amunicji Armurerie Vouzelaud przystąpił do opracowania nowoczesnego i skutecznego stalowego naboju śrutowego.

Intensywne testy

W 2008 roku byli gotowi. Przez półtorej dekady amunicja była intensywnie testowana. Miliony nabojów wystrzelono z wielu strzelb, zarówno starych, jak i nowych. Testy wykazały, że ta amunicja nadaje się do strzelania z broni z ciaśniejszymi czokami, czyli również starszymi dubeltówkami.

Reklama

Kluczem do sukcesu Vouzelaud Live Quarry jest opatentowany koszyczek. Generalnie śrut stalowy nie przechodzi przez ciasne czoki – tak jak śrut ołowiany – ponieważ jest mniej plastyczny ze względu na większą twardość.

Francuski koszyczek został tak zaprojektowany, aby umożliwić kontrolowane „spuszczanie” ciśnienia. Śrut stalowy nie styka się ze ściankami lufy, co minimalizuje potencjalne uszkodzenia.

Reklama

Ekologiczna amunicja

Kolejną zaletą tej amunicji jest utrzymanie wysokiej prędkości wylotowej (400 m/s), ponieważ użyto unikatowego prochu, który został stworzony specjalnie dla nabojów Vouzelaud Live Quarry. Koszyk jest w pełni biodegradowalny – za ten proces odpowiadają bakterie – dlatego ma nieograniczony okres trwałości. Temperatura i wilgotność nie wpływają na jego skład chemiczny i rozpad.

Dodatkowo zawiera środek odstraszający, który zapobiega zjedzeniu go przez zwierzęta i ptaki – kluczowy problem dotyczący każdego koszyczka, który nie rozpada się natychmiast.

Reklama
Koszyczek Vouzelaud Live Quarry

Naboje Vouzelaud Live Quarry spełniają wymagania CIP STANDARD PRESSURE STEEL. Jednak Twoja broń nie musi mieć tego oznaczenia. Musi wytrzymywać ciśnienie 930 BAR. Z informacji zamieszczanych przez producenta wynika, że można będzie bezpiecznie strzelać z broni, która ma pełne czoki.

Szeroki asortyment

Ruszyła produkcja naboi Live Quarry i Live Quarry Vintage w kalibrze 12. W sezonie 2023-2024 zostaną wprowadzone naboje kalibru 20, po którym zostanie wprowadzona również 16.

Live Quarry posiada naważkę 28 gram. Rozmiar śrutu 3,25 mm. (średnia liczba śrutów to 200 na nabój). Vouzelaud Live Quarry Vintage oferuje mniejszą naważkę 24 gram i mniejszą średnicę śrutu 3 mm. (nabój mieści średnio 218 śrucin).

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów