sobota, 19 lipca, 2025
Strona głównaNaturaKłusownicy w parku

Autor

Kłusownicy w parku

W sierpniu ubiegłego roku. Policja zaskoczyła parę w środku nocy w publicznym parku. Choć można było sobie wyobrazić, że o tak późnej porze oddają się jakimś zmysłowym przyjemnościom, to jednak łapali jeże, aby je zjeść.

Reklama

Policja podczas prowadzenia czynności odkryła 7 jeży schwytanych w klatce – gotowych do spróbowania. Oczywiście zostały uwolnione, a kłusownicy trafili przed sąd, który wymierzył im grzywnę 1000 euro i 1200 euro odszkodowania.

Jeże zamieszkują widne lasy z bogatym podszyciem, a także parki miejskie i ogrody. Te żyjące w Europie Zachodniej mają stronę brzuszną pokrytą brązowymi włosami, a w wschodniej białymi. Wiele ginie na drogach, ponieważ prowadzą nocny tryb życia.

Reklama

Zaniepokojony jeż zwijają się w kulkę. W ten sposób bronią się przed drapieżnikami. Zimą zapadają w sen zimowy. Przygotowują się do niego, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10 °C. Większość procesów fizjologicznych w ich organizmie ulega w tym czasie spowolnieniu.

Śpią w gnieździe przygotowanym w stertach liści, dlatego nie można ich sprzątać jesienią. Budzą się na wiosnę, gdy temperatura otoczenia podniesie się do ok. 15 °C. Niekiedy nagły wzrost temperatury myli je i wyrywa ze snu. Może to być bardzo szkodliwe, gdyż tracą wtedy zasoby energetyczne, które mogą się okazać niezbędne dla ich przetrwania.

Reklama

Dorosły jeż waży przeciętnie około 1 kilograma, ale jego masa ze zgromadzonym jesienią tłuszczem dochodzi do dwóch kilogramów. W ciągu jednej nocy zjadają do 150 gram mięsa i wypijają 50 gram wody.

Głównym składnikiem pożywienia są dżdżownice, ale również jaszczurki, węże, żaby, małe gryzonie, owoce, jaja, pisklaki i padlina. Pomysł z jedzeniem jeży jest wyjątkowo nieodpowiedzialny. Wszyscy powinni dbać o ten chroniony gatunek często występujący w naszych ogrodach. Pozostawiać miejsca, w których mogą zimować nie zapominając o wodzie – bez której nie ma życia.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Konfliktowe niedźwiedzie

Seria ataków niedźwiedzi w Japonii. Zaginął myśliwy - rząd ogłasza stan wyjątkowy.

Niedźwiedzie do Zakopanego

Wszyscy krytykują podsekretarza Dorożałę za idiotyczny pomysł przenoszenia bieszczadzkich niedźwiedzi do Zakopanego.

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”