WildMen

l'amossicillina influisce sull'iniezione di depo €95.03

PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot Wikipedia

Kłusownicy w parku

We Francji skazano parę, która łapała jeże w parku.

W sierpniu ubiegłego roku. Policja zaskoczyła parę w środku nocy w publicznym parku. Choć można było sobie wyobrazić, że o tak późnej porze oddają się jakimś zmysłowym przyjemnościom, to jednak łapali jeże, aby je zjeść.

Policja podczas prowadzenia czynności odkryła 7 jeży schwytanych w klatce – gotowych do spróbowania. Oczywiście zostały uwolnione, a kłusownicy trafili przed sąd, który wymierzył im grzywnę 1000 euro i 1200 euro odszkodowania.

Jeże zamieszkują widne lasy z bogatym podszyciem, a także parki miejskie i ogrody. Te żyjące w Europie Zachodniej mają stronę brzuszną pokrytą brązowymi włosami, a w wschodniej białymi. Wiele ginie na drogach, ponieważ prowadzą nocny tryb życia.

Zaniepokojony jeż zwijają się w kulkę. W ten sposób bronią się przed drapieżnikami. Zimą zapadają w sen zimowy. Przygotowują się do niego, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10 °C. Większość procesów fizjologicznych w ich organizmie ulega w tym czasie spowolnieniu.

Śpią w gnieździe przygotowanym w stertach liści, dlatego nie można ich sprzątać jesienią. Budzą się na wiosnę, gdy temperatura otoczenia podniesie się do ok. 15 °C. Niekiedy nagły wzrost temperatury myli je i wyrywa ze snu. Może to być bardzo szkodliwe, gdyż tracą wtedy zasoby energetyczne, które mogą się okazać niezbędne dla ich przetrwania.

Dorosły jeż waży przeciętnie około 1 kilograma, ale jego masa ze zgromadzonym jesienią tłuszczem dochodzi do dwóch kilogramów. W ciągu jednej nocy zjadają do 150 gram mięsa i wypijają 50 gram wody.

Głównym składnikiem pożywienia są dżdżownice, ale również jaszczurki, węże, żaby, małe gryzonie, owoce, jaja, pisklaki i padlina. Pomysł z jedzeniem jeży jest wyjątkowo nieodpowiedzialny. Wszyscy powinni dbać o ten chroniony gatunek często występujący w naszych ogrodach. Pozostawiać miejsca, w których mogą zimować nie zapominając o wodzie – bez której nie ma życia.

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów