PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

fot. MINOX
MINOX
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Niemiecki Minox się rozpycha?

Podczas targów IWA producent najsławniejszych szpiegowskich aparatów i optyki zaprezentował lunetę do pędzeń i noktowizor - który ma kosztować około 1500 złotych.

Firmę Minox założył Walter Zappa, który się urodził 1905 roku w Rydze będącej wtedy częścią Imperium Rosyjskiego. Swoją karierę rozpoczął jako grawer ale później znalazł pracę u fotografa, gdzie wpadł na pomysł aparatu fotograficznego, który można było nosić w kieszeni. Jego produkcja rozpoczęła się w Rydze.

Wkrótce po wprowadzeniu był szeroko reklamowany na rynkach europejskich i amerykańskich. Uwagę zwróciły także agencje wywiadowcze w Ameryce, Wielkiej Brytanii i Niemczech, ze względu na niewielki rozmiar i zdolność makroogniskowania.

Podczas II wojny światowej produkcja była narażona na niebezpieczeństwo kilka razy, dlatego przeniesiono zakład produkcyjny do Niemiec. Aparat był luksusowym prezentem dla przywódców nazistowskich, jak i narzędziem dla ich szpiegów. Po wojnie produkcja została wznowiona będąc nadal luksusowym „gadżetem”. Podczas zimnej wojny obie strony używały go także jako aparat szpiegowski.

Minox w 1996 roku został przejęty przez znaną na rynku optyki firmę Leica, ale dzięki wykupowi menadżerskiemu w 2001 ponownie zyskał status niezależnej firmy. Nadal zajmują się produkcją aparatów fotograficznych ale również kamer sportowych i różnej optyki.

Podczas tegorocznych targów zaprezentowali nową lunetę do pędzeń MINOX MICRO RV, czyli celownika z czerwoną kropką, który pozwala bez zdefiniowanej odległości od oka uchwycić cel. Jest to zaleta przy polowaniu na krótkie dystanse. Jasność „kropki” można regulować w 12 krokach za pomocą pokrętła sterującego. W ten sposób mamy zapewnioną możliwość szybkiego dostosowania urządzenia w różnych warunkach oświetleniowych.

Przy używaniu średniej jasności żywotność bateria powinna wytrzymać – według producenta – do 50 000 godzin. Łatwy montaż i obudowa o wysokiej wytrzymałości, która jest wykonana z aluminium powinna sprostać wymaganiom myśliwych i trudnym warunkom. Tym bardziej, że kosztować będzie około 1200 zł.

Całkowicie nie dziwi że wszyscy producenci optyki wprowadzają coraz popularniejszy sprzęt nokto- i termowizyjny. Produkt o nazwie NVD 650 jest klasycznym noktowizorem obserwacyjnym mające sześciokrotne powiększenie optyczne 30 krotne cyfrowe, a dobrą jasność obrazu zapewnia średnica obiektywu 50 mm.

Dzięki wbudowanemu promiennikowi podczerwieni zasięg MINOX NVD 650 wynosi 350 metrów, a jeśli nie będzie wystarczające, to dodatkowy „reflektor” można również zamontować za pomocą szyny montażowej zintegrowanej z obudową.

Wszystkie obserwacje można rejestrować jako fotografie lub film w jakości HD za pomocą wbudowanej elektroniki aparatu. Cena wszystkich takich urządzeń z miesiąca na miesiąc tanieją, a ten MINOX-a ma kosztować około 1500 złotych.

JEŚLI ZAMIESZCZANE TREŚCI NA PORTALU WildMen SĄ DLA CIEBIE INTERESUJĄCE, WESPRZYJ NAS I

KUP KALENDARZ NA 2021 ROK!

Galeria zdjęć

Więcej artykułów