Od ponad 270 lat JP SAUER & SOHN towarzyszy myśliwym. Broń zachwyca jakością, precyzją i ponadczasowym pięknem. Najnowszy model 505 został zaprezentowany na targach w Dortmundzie.
Każdy myśliwy zna markę Sauer. Jej właściciele odegrali kluczową rolę w rozwoju miasta Suhl. Zakład powstał w 1751 roku i dzięki temu ma status najstarszego niemieckiego producenta broni. Johann Paul Sauer wraz z synami Rudolphem i Franzem w 1873 roku zarejestrowali nazwę „Johan Paul Sauer & Sohn”, która funkcjonuje do dziś.
Historia JP Sauer & Sohn
Po śmierci ojca w 1882 r. firmę prowadził Franz Sauer. Zbudował okazałą Villa Franzensfeste w stylu włoskim, w której znajdowała się cenna kolekcja broni licząca ponad 500 egzemplarzy. Dziś w tym miejscu znajduje się Muzeum Broni w Suhl.
JP Sauer & Sohn był liderem w produkcji broni sportowej, myśliwskiej, a także pistoletów i karabinów dla wojska. W czasie drugiej wojny światowej produkowali między innymi sławne drylingi Sahara dla Luftwaffe.
Kiedy w 1945 r. wojska amerykańskie przybyły do Suhl, firma JP Sauer & Sohn była najważniejszym producentem broni w Suhl. Władzę nad tym terenem przejęły jednak wojska rosyjskie i znacjonalizowały majątek. Zakłady Sauera, Simsona, Merkla i wielu innych mniejszych rusznikarzy zostało połączonych w jedno państwowe przedsiębiorstwo. Nazwa „Sauer” była używana przez władze Niemieckiej Republiki Ludowej (DDR) aż do 1970 roku…
Nowa fabryka
Rolf Sauer zdołał pozyskać inwestorów, którzy dostrzegli potencjał w nazwie i reputacji Sauer i reaktywował firmę 26 marca 1951. Podjęto decyzję o budowie nowej fabryki w Eckernfoerde. Wśród nowych pracowników znalazło się 70 wykwalifikowanych rzemieślników z Suhl, którym udało się opuścić rosyjską strefę okupacyjną
Po śmierci Rolfa Sauera firma zmieniała właścicieli. W 2000 roku markę kupił Michael Lüke i Thomas Ortmeier, co oznaczało połączenie J. P. Sauer & Sohn z Blaser i Mauzer.
Znając ten istotny fakt możemy lepiej zrozumieć obecną wspólną politykę rozwoju największego niemieckiego producenta broni myśliwskiej…
Lifting Sauera
Modułowy Sauer 505 zastępuje doskonale znany myśliwym model 404, który trafił na rynek w 2015 roku. To nie jest żadna rewolucja, a raczej kolejna ewolucja. Będzie dostępny w trzech wersjach i dziewiętnastu najbardziej popularnych kalibrach. Myśliwi może samodzielnie zmienić lufę, a tym samym kaliber broni.
W sumie do wyboru mamy osiem kolb: cztery z drewna orzechowego, trzy z polimeru i jedną z włókna węglowego. Lufa kuta na zimno jest azotowana. Jej długość dla standardowych kalibrów wynosi: 420, 470, 510 i 560 milimetrów, a dla magnum 560 i 620. Broń nie posiada przyspiesznika, ale spust można ustawiać w czterech pozycjach: 350, 750, 1000 i 1250 gramów.
W magazynku mieszczą się dwa naboje dla kalibrów magnum i trzy w kalibrach standardowych. Dostępny jest jednak także większy magazynek, do którego możemy załadować pięć naboi.
Producent w materiałach promujących zwraca uwagę na płynną i super cichą pracę zamka. Zapewnia to konstrukcja broni, która w całości jest wykonana ze stali frezowanej z litego bloku w skomplikowanym procesie. Ostatecznie z 6,5-kilogramowej części pozostaje zaledwie 732 gram – w połączeniu ze sprawdzonym montażem optyki Sauer gwarantuje maksymalną precyzję.