WildMen

Fot Browning

Browning BAR 4X

Browning zaprezentował kolejną odsłonę swojego kultowego modelu. Nowy BAR 4X będzie oferowany w czterech podstawowych wariantach i czterech kalibrach.
Reklama

Browning BAR jest jedną z najbardziej znanych konstrukcji broni na przestrzeni ostatniego stulecia. Sława myśliwskiego BAR-a zaczęła się od wojskowego karabinu zaprojektowanego przez Johna Browninga pod koniec I wojny światowej.

Reklama

BAR M1918 został zamówiony przez armię amerykańską, która miała przełamać impas wojny prowadzonej w okopach. Jest uważany za jeden z pierwszych i z pewnością jeden z najskuteczniejszych ze wszystkich automatycznych lekkich karabinów centralnego zapłonu, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Jego oficjalne wprowadzenie do armii USA miało miejsce w 1918 roku i był używany aż do wojny w Wietnamie.

Konstrukcja jest niezwykle prosta. Podczas wystrzeliwania naboju gazy umożliwiają odepchnięcie zamka do tyłu, co powoduje wyrzucenie łuski i załadowanie kolejnego naboju z magazynku. Ten system może być regulowany przez rusznikarza, aby dostosować broń do każdego kalibru.

Reklama

Nowa odsłona

Myśliwskiego BAR-a opracował wnuk John Browninga, razem z zespołem ekspertów od automatycznej broni palnej w belgijskiej fabryce FN. Oficjalnie został zaprezentowany w 1967 roku.

Na przestrzeni lat BAR-a sprzedano w zawrotnej liczbie 1 200 000 sztuk. Kolejne modele bez wątpienia wyglądały bardziej nowocześnie, a teraz Browning postanowił jeszcze raz „odświeżyć” swój flagowy model i podczas transmisji na żywo zaprezentował BAR 4X.

Reklama

Jedną z cech charakterystycznych BAR-a jest bezpieczeństwo. Ręczne zabezpieczenie napinacza pozwala na całkowite zwolnienie iglicy, zapobiegając przypadkowym wystrzałom, ale nowością w BAR 4X jest wprowadzenie modułowości we wszystkich częściach. Myśliwi będą mieli teraz możliwość zaprojektowania własnej strzelby przed zakupem dzięki konfiguratorowi online.

Przyszli użytkownicy będą mogli tworzyć różne kombinacje kalibru, kolby, przyrządów celowniczych, akcesoriów, wykończeń, co pozwoli dostosować broń do wymagań i preferencji każdego myśliwego. Po stworzeniu BAR-a swoich marzeń, myśliwy będzie mógł zabrać projekt – który można wydrukować lub udostępnić cyfrowo – do swojego sklepu, gdzie zostanie złożony zgodnie z instrukcją klienta.

Reklama

4X4

Montaż jest bardzo prosty i pozwala na złożenie broni w kilka minut. BAR 4X będzie dostępny w czterech różnych wariantach i czterech kalibrach – .30-06, .308 Win, 9,3 × 62 oraz 61 oraz .300 Win. Mag. – wszystkie mają 53-centymetrową lufę. Cztery opcje to:

BAR 4X Hunter. Jest to najbardziej stonowana opcja ze wszystkich. Baskila i zamek jest oksydowany na czarna. Nie posiada otwartych przyrządów celowniczych, więc aby polować konieczne jest zamontowanie optyki.

Hunter

BAR 4X Elite: Bardzo podobny do modelu Hunter, ale nieoksydowanym zamkiem, delikatnym grawerem i dużym logo Browning. W tej konfiguracji broń posiada otwarte przyrządy celownicze.

Elite

BAR 4X Ultimate: Niklowana baskila jest w części pokryta laserowym grawerunkiem, który przedstawia dzika i sarny. Ma otwarte przyrządy celownicze i etui Deluxe ABS.

Ultimate

BAR 4X Platyna: Niklowana baskila w całości jest pokryta laserowym grawerunkiem przedstawiającym dzika i sarny. Posiada otwarte przyrządy celownicze i sprzedawana jest razem etui Deluxe ABS.

Platyna

Automat na polowaniu

Zaprojektowanie karabinu dla wojska zajęło Johnowi Browningowi trzy miesiące. Potraktował ten projekt bardzo poważnie. W krótkim czasie dźwięk BAR-a stał się legendą. Żołnierz mógł wystrzelić 330 pocisków na minutę. Nowoczesna broń budziła strach w sercach wroga.

Automaty kulowe nie zyskały wielkiej popularności w naszym kraju. Choć myśliwi posiadający BAR-a bardzo go chwalą. Ich zdaniem jest niezawodny. Doceniany jest przez wielu podkładaczy psów i przewodników tropowców dochodzących postrzałki.

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów