sobota, 12 października, 2024
Strona głównaNaturaZające albo lisy

Autor

Zające albo lisy

W skali naszego kraju jest tylko kilka łowisk, w których stany zajęcy są nadal wysokie. Myśliwi, którzy tam gospodarują mieli dużo szczęścia. Rolnicy na ich terenie nie wprowadzili wielkołanowych upraw kukurydzy, ale jednak największy wpływ miało ich zaangażowanie i niedopuszczenie do niekontrolowanego wzrostu populacji lisów!

Jednym z takich kół jest „Orzeł” z Osieka. Tam można zobaczyć na jednym – kilku hektarowym – rżysku kilkanaście szaraków. To efekt pracy kilku pokoleń myśliwych, którzy każdego dnia patrolują łowisko i eliminują drapieżniki.

Trudno w to uwierzyć, ale jednego sezonu na niecałych czterech tysiącach hektarów zostaje tam odstrzelonych 100 lisów, 50 kun i 20 jenotów. To nie znaczy, że w tym łowisku nie można spotkać lisa. Osobiście widziałem jednego!

W przyrodzie nie można stworzyć „dziury” drapieżniki zawsze będą „napływać”, ale chcąc mieć wysokie stany zająca i bażanta należy je wszystkie jak najszybciej wyeliminować.

Wielu myśliwych – chcąc się po części usprawiedliwić – narzeka, że nie może eliminować „wszystkich” drapieżników. Tymczasem najgroźniejszym są właśnie lisy. Tylko JEDEN osobnik eliminuje 80 procent gniazd kuropatw na obszarze 400 hektarów i wyłapuje 60 procent młodych zajęcy!

Dlatego należy maksymalnie ograniczać populację lisów przez cały rok, choć największe efekty „hodowlane” przynosi ich odstrzał w marcu i kwietniu! W wielu krajach, aby ratować populację zwierzyny drobnej zezwala się polować na drapieżniki – wszelkimi sposobami. Dopuszcza się termo i noktowizję, a nawet tzw. lamping, czyli strzelanie przy sztucznym świetle.

Tylko JEDEN lis eliminuje 80 procent gniazd kuropatw na obszarze 400 hektarów i wyłapuje 60 procent młodych zajęcy!

W dyskusjach na temat przyszłości zwierzyny drobnej nasi przeciwnicy domagają się prowadzenia zakazu odstrzału, a przynajmniej wprowadzenia moratorium. Jeśli przekonają polityków to będzie prawdziwy koniec, ponieważ dzisiaj tylko naszemu środowisku zależy na ochronie bioróżnorodności.

Nadzieją miała być nowa polityka rolna Unii Europejskiej, ale z ostatnich doniesień wynika, że drastycznych zmian nie będzie. Czyli dalej na naszych barkach będzie spoczywać obrona bioróżnorodności.

Z przyzwyczajenia wiele kół łowieckich ogranicza się jedynie do wypuszczania hodowlanych ptaków. Pamiętajcie, że prawie wszystkie zostaną zjedzone przez lisy i tym samym zwiększacie presję na dziką populację. Takie działania niestety przynoszą same negatywne efekty. Wiele badań naukowych udowodniło, że zasiedlanie powinno być ostatnią „deską ratunku” w łowiskach, w których np. nie występują już kuropatwy.

Jeśli macie choć kila par kuropatw i widzicie na oziminach zające zakładajcie śródpolne remizy i miedze oraz redukujcie drapieżniki – wszelkimi dostępnymi metodami!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...

W „Gospodzie pod Dębem” ekosi nie b...

Myśliwi po raz kolejny udowodnili, że potrafią w jednym szeregu razem z wojskiem i strażakami walczyć z żywiołem, jakim jest powódź. Przeciwników polowań na wałach nikt nie widział.

Polowanie na samice

Konieczność prowadzenia selekcji wśród żeńskiej części populacji u większości myśliwych nie budzi wątpliwości, ale odstrzał wykonywany jest najczęściej na chybił trafił.

Dzień Szóstaka

Sklep myśliwski „Szóstak” w najbliższy weekend zaprasza myśliwych do Wielunia. Czeka na Was wiele atrakcji, spotkań i pokazów.

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.