WildMen

XIV Hubertus Węgrowski

Hubertus Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszko jak zwykle był perfekcyjnie przygotowany. Na porannej zbiórce stawiło się 400 myśliwych.
Reklama

W tym roku 12 kół łowieckich i OHZ Nadleśnictwa Brok udostępniło swoje łowiska. Na tegorocznym pokocie ułożono 4 byki, 3 łanie, 2 cielęta, 7 dzików, 2 kozy i 2 lisy. Królem polowania został ks. Tomasz Duszkiewicz, który strzelił byka i łanię. Dziękując przypomniał, że myśliwych i leśników nie wolno dzielić. „Tylko zjednoczeni będziemy mogli przezwyciężyć problemy i odzyskać społeczną akceptację!”

Reklama
Tradycyjnym elementem porannej odprawy jest pasowanie na myśliwych

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, który w homilii przypominał zgromadzonym, że leśnicy, myśliwi i rolnicy należyte dbają i gospodarują tym, co daje nam las i ziemia. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili muzycy Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego pod batutą Mieczysława Leśniczaka.

Królem polowania został ks. Tomasz Duszkiewicz, I vice królem Krzysztof Szuster, II vice królem Piotr Izdebski, a królem pudlarzy Jarosław Jedrzejczak

Postać patrona Hubertusa Węgrowskiego prof. Jana Szyszko wspominał ks. Tomasz Duszkiewicz – przewodniczący komitetu organizacyjnego – przypomniał również jego przesłanie: „Nie wystarczy brać, ale trzeba też Panu Bogu od siebie coś dać, więc chcemy dać to podziękowanie, nasz dar serca za to, że mamy piękne leśnictwo, łowiectwo i rolnictwo”.

Reklama

Podczas uroczystości wręczono nagrody im. prof. Jana Szyszko. W tym roku wyróżnienie decyzją kapituły otrzymali: Bogusław Piątek – nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów, Jerzy Derlicki – inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Łochów oraz Bartłomiej Kurkus – łowczy okręgowy PZŁ w Siedlcach.

Nagrody wręczała pani Krystyna Szyszko

Z kolei kordelas leśnika od dyrektora Andrzeja Nowaka z Białostockiej Dyrekcji Lasów Państwowych otrzymał nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk. Obecna na uroczystości Krystyna Szyszko, podziękowała leśnikom i myśliwym za stanie na straży testamentu jej męża.

Reklama

W tym roku obowiązki służbowe uniemożliwiły przyjazd i wspólne świętowanie Stanisławowi Wziątkowi – byłemu Posłowi RP, który obecnie jest członkiem zarządu województwa zachodniopomorskiego – dlatego przesłał życzenia:

„Coroczne Święto leśników, myśliwych i jeźdźców jest wspaniałą okazją do spotkania oraz rozmów w gronie przyjaciół, których łączy wielki szacunek do przyrody i polskiej tradycji łowieckiej. Wasza codzienna praca przyczynia się do tego, by nasze wspólne dobro jakim są lasy były pełne zwierza. Wszystkim myśliwym życzę uznania oraz szacunku za działalność społeczną, poświęcenie, a także zaangażowanie na rzecz kultywowania i rozwijania wielowiekowych polskich tradycji łowieckich.”

Reklama

Do organizatorów XIV Hubertusa Węgrowskiego wystosował w tym roku również adres Jarosław Kaczyński prezes Prawa i Sprawiedliwości, w którym napisał:
„Niech Święty Hubert z Liege otacza Was Szanowni Państwo opieką i oręduje nieustająco za Wami.
Laureatom nagrody imienia profesora Jana Szyszko tych zaszczytnych wyróżnień z całego serca gratuluję.
Niech tegoroczny Hubertus wraz ze swymi licznymi atrakcjami, w tym prezentacją psów myśliwskich oraz pokazem sokolniczym przyniesie Państwu jak najwięcej radości, satysfakcji i zabawy.”

Naczelną Radę Łowiecką reprezentował na Hubertusie profesor Paweł Piątkiewicz

Atrakcji nie brakło. Hubertus cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców tego regionu. Na scenie wystąpił polsko-ukraiński Zespół „Taraka”, którego liderem jest leśnik Karol Kus. Ich przebój „Podaj rękę Ukrainie” wybrzmiał tak głośno i z taką czułością, że wśród publiczności nie brakowało łez wzruszenia.

Zespół „Taraka” i organizatorzy Hubertusa

Na scenie podczas koncertu wspomniano o ogromnej pomocy, jaka płynie od Polaków na Ukrainę, w którą zaangażuje się również Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży. Przy współpracy z leśnikami dyrekcji białostockiej, warszawskiej, poznańskiej oraz łódzkiej, a także przy wsparciu myśliwych z Podlasia i Mazowsza przekazano ubrania, leki i żywność warte ponad 25 mln złotych!

Organizatorami Hubertusa Węgrowskiego jest Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży – z prawej pani prezes Marcelina Puchalska

Na Hubertusie nie brakło zdrowej i smacznej dziczyzny. W tym roku na odwiedzających czekało ponad 2000 porcji gulaszu z sarniny, przygotowanego przez nadleśnictwo w Hajnówce. „Bardzo nas cieszy, że poprzez promocję dziedzictwa kulinarnego oraz tradycji myśliwskich zyskujemy nowych zwolenników” – powiedziała Marcelina Puchalska – prezes Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży.

Sokoły, jastrzębie, orły i psy myśliwskie są największą atrakcją Hubertusa

Całemu wydarzeniu towarzyszył jarmark zdrowej żywności, pokazy sokolnicze oraz psów myśliwskich. Nie brakowało atrakcji dla najmłodszych. Na scenie wystąpiły gwiazdy muzyki rozrywkowej: Zenek Martyniuk z zespołem Akcent, BayerFull, Paweł Markiewicz i BabyFull.

Wieczorny koncert

Organizatorami XIV Hubertusa Węgrowskiego byli: RDLP w Warszawie, RDLP w Białymstoku, Nadleśnictwo Łochów, Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Polski Związek Łowiecki zarząd okręgowy w Siedlcach oraz Gmina Łochów.

W tym roku nie mogliśmy uczestniczyć w Hubertusie Węgrowskim, dlatego przypominamy relację z 2021 r.
Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów