czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaNaturaWiosenne zaloty

Autor

Wiosenne zaloty

Zając jest symbolem Świąt Wielkanocnych od siedemnastego wieku, kiedy to regulowanie daniny można było opłacać w naturze: jajkami lub właśnie szarakami. Jeszcze nie tak dawno był to jeden najczęściej spotykanych gatunków podczas wiosennych spacerów w środowisku polnym.

Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie optycznie odróżnić płci zajęcy podczas ich walk godowych. Wbrew powszechnej opinii nie chodzi o spory pomiędzy rywalizującymi gachami, lecz rytuał pomiędzy samiczką a samcem. Przy czym to samiczka uderza przednimi i tylnymi skokami w swojego wybrańca. Walki pomiędzy gachami również występują, ale są znacznie rzadsze niż się potocznie uważa.

Jeżeli mamy odpowiednio liczną obsadę szaraków, dochodzi w ulubionych miejscach do czegoś w rodzaju „grupowego tokowania”. Zgromadzenie może liczyć nawet do 50 sztuk. Gachy pobudzane przez zapachowe bodźce poszukują samic, a ich większa aktywność działa stymulująco na inne znajdujące się w pobliżu zające. W tworzących się grupach znajduje się kilka do kilkunastu gachów oraz samic.

Reklama

Czasem odpoczywające zające dołączają spontanicznie do parkotów. W większości przypadków w grupach jest więcej samców niż samic. Między wszystkimi szarakami dochodzi początkowo do nie zawsze łagodnie kończących się starć, zanim nastąpi tworzenie się par, które oddzielają się, gonią się dalej lub odpoczywają w niewielkiej odległości od siebie.

Według naukowców zajmujących się zachowaniem zwierząt, owe podchody i starcia w grupie służą obniżeniu poczucia lęku przed dotykaniem się osobników. Samica podczas gwałtownych skoków i pozornych walk „bokserskich” wyrywa gachowi kłębki turzycy. To ona decyduje o momencie kopulacji, a kiedy jest po wszystkim, porzuca swojego partnera.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Szkodliwe dokarmianie

Wielu myśliwych uważa, że dokarmianie jest naszym „obowiązkiem”. Jednak taka interwencja powoduje więcej szkody niż pożytku.

Obwód Prezydenta Mościckiego

Lasy gminy Hażlach koło Cieszyna nie mogły równać się bogactwem zwierzyny w Puszczy Białowieskiej, ale to w tym miejscu lubił polować Prezydent RP Ignacy Mościcki.

CZ 600+ na polowania zbiorowe

Czeski producent broni po trzech latach uzupełnia swoją popularną serię CZ 600. Model ERGO będzie dostępny w dwóch wariantach.

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Polska bez myśliwych

Zielone bolszewiki twierdzą, że można zaprzestać polowań. Pokazujemy - na konkretnym przykładzie - jakie będą tego koszty takiej decyzji dla budżetu naszego państwa.

Myśliwi wybrali Prezydenta

Kandydat Republikanów Donald Trump był dla myśliwych gwarantem zachowania prawa do posiadania broni oraz polowania i łowienia ryb na publicznych terenach.