wtorek, 8 lipca, 2025
Strona głównaNaturaWielka migracja

Autor

Wielka migracja

W zeszłym roku rozpoczął się międzynarodowy czteroletni projekt współpracy myśliwych i naukowców. Celem jest poszerzenie wiedzy o corocznych migracjach i zimowiskach świstuna – jednej z najpopularniejszych kaczek na wyspach, który jest tam gatunkiem łownym.

Projekt obejmuje oznaczanie świstunów kolorowymi pierścieniami, które zakłada się w przypadku kaczek na wiosła. Obrączki służą do identyfikacji poszczególnych ptaków, dzięki czemu możemy śledzić ich ruchy na podstawie obserwacji w terenie.

Pomimo problemów związanych z pandemią udało się odłowić i zaobrączkować 730 kaczek. Otrzymano już 37 obserwacji, ale Brytyjczycy maja nadzieję, że będzie ich więcej.

Reklama

Współpracownicy w Danii i Finlandii również obrączkują, ale wyposażą niektóre ptaki w lokalizatory GPS. Jedna z kaczek spędziła zimę na wschodnim wybrzeżu Anglii i Szkocji, a wiosną ruszyła przez Skandynawię do swojego miejsca lęgowego w Rosji.

Fot BASC

„Obserwowanie wyników migracji otworzyło nam oczy na potencjał tego badania” – powiedziała Heather Dixon, specjalista ds. nauki w BASC. Fiński zespół zainstalował łącznie 57 urządzeń śledzących GPS.

Reklama
Trasa migracji świstuna

Niestety w naszym kraju świstuny gniazdują sporadycznie. Możemy je obserwować jedynie podczas migracji.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Śmiertelne upały

Gorące lato może zabić więcej bażantów niż mroźna i śnieżna zima.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.