sobota, 19 lipca, 2025
Strona głównaNaturaWielka migracja

Autor

Wielka migracja

W zeszłym roku rozpoczął się międzynarodowy czteroletni projekt współpracy myśliwych i naukowców. Celem jest poszerzenie wiedzy o corocznych migracjach i zimowiskach świstuna – jednej z najpopularniejszych kaczek na wyspach, który jest tam gatunkiem łownym.

Projekt obejmuje oznaczanie świstunów kolorowymi pierścieniami, które zakłada się w przypadku kaczek na wiosła. Obrączki służą do identyfikacji poszczególnych ptaków, dzięki czemu możemy śledzić ich ruchy na podstawie obserwacji w terenie.

Pomimo problemów związanych z pandemią udało się odłowić i zaobrączkować 730 kaczek. Otrzymano już 37 obserwacji, ale Brytyjczycy maja nadzieję, że będzie ich więcej.

Reklama

Współpracownicy w Danii i Finlandii również obrączkują, ale wyposażą niektóre ptaki w lokalizatory GPS. Jedna z kaczek spędziła zimę na wschodnim wybrzeżu Anglii i Szkocji, a wiosną ruszyła przez Skandynawię do swojego miejsca lęgowego w Rosji.

Fot BASC

„Obserwowanie wyników migracji otworzyło nam oczy na potencjał tego badania” – powiedziała Heather Dixon, specjalista ds. nauki w BASC. Fiński zespół zainstalował łącznie 57 urządzeń śledzących GPS.

Reklama
Trasa migracji świstuna

Niestety w naszym kraju świstuny gniazdują sporadycznie. Możemy je obserwować jedynie podczas migracji.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Konfliktowe niedźwiedzie

Seria ataków niedźwiedzi w Japonii. Zaginął myśliwy - rząd ogłasza stan wyjątkowy.

Jubileusz Deerhunter

Polowanie od ponad 100 lat jest pasją rodziny Engel. W 1985 roku Carl Engel postanowił produkować ubrania nie tylko dla siebie. Tak powstała duńska marka Deerhunter, która obchodzi w tym roku swoje 40-lecie.

Niedźwiedzie do Zakopanego

Wszyscy krytykują podsekretarza Dorożałę za idiotyczny pomysł przenoszenia bieszczadzkich niedźwiedzi do Zakopanego.

Myśliwska patologia w sieci

Chamstwo, prostactwo i wulgaryzmy. Każdego dnia budujemy negatywny obraz myśliwego w mediach społecznościowych.

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.