niedziela, 22 czerwca, 2025
Strona głównaNaturaWielka migracja

Autor

Wielka migracja

W zeszłym roku rozpoczął się międzynarodowy czteroletni projekt współpracy myśliwych i naukowców. Celem jest poszerzenie wiedzy o corocznych migracjach i zimowiskach świstuna – jednej z najpopularniejszych kaczek na wyspach, który jest tam gatunkiem łownym.

Reklama

Projekt obejmuje oznaczanie świstunów kolorowymi pierścieniami, które zakłada się w przypadku kaczek na wiosła. Obrączki służą do identyfikacji poszczególnych ptaków, dzięki czemu możemy śledzić ich ruchy na podstawie obserwacji w terenie.

Pomimo problemów związanych z pandemią udało się odłowić i zaobrączkować 730 kaczek. Otrzymano już 37 obserwacji, ale Brytyjczycy maja nadzieję, że będzie ich więcej.

Reklama

Współpracownicy w Danii i Finlandii również obrączkują, ale wyposażą niektóre ptaki w lokalizatory GPS. Jedna z kaczek spędziła zimę na wschodnim wybrzeżu Anglii i Szkocji, a wiosną ruszyła przez Skandynawię do swojego miejsca lęgowego w Rosji.

Fot BASC

„Obserwowanie wyników migracji otworzyło nam oczy na potencjał tego badania” – powiedziała Heather Dixon, specjalista ds. nauki w BASC. Fiński zespół zainstalował łącznie 57 urządzeń śledzących GPS.

Reklama
Trasa migracji świstuna

Niestety w naszym kraju świstuny gniazdują sporadycznie. Możemy je obserwować jedynie podczas migracji.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska zupa grzybowa

Smaku wielu dań nie da się uzyskać bez grzybów. Steki z rogacza, aż proszą się o towarzystwo prawdziwków, a zupa grzybowa, to prawdziwy rarytas w naszej kuchni myśliwskiej.

Myśliwy czy kłusownik

Powszechne użytkowanie termo i noktowizji wywołuje pytanie: czy nowoczesna technika zamieni myśliwych w kłusowników? Dyskusja nabiera tempa i budzi duże kontrowersje w naszym środowisku.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.

Szkody zapłaci państwo

W całej Europie toczy się dyskusja o partycypacji państwa w wypłacie odszkodowań od zwierzyny. Najdalej idą Francuzi, którzy przymuszą do płacenia przeciwników polowania.

Dorożała zabrania polowania

Wraca w formie rozporządzenia - pomysł wyrzucenia myśliwych z otuliny Parku Narodowego „Ujście Warty”.