poniedziałek, 19 maja, 2025
Strona głównaNatura„Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność”

Autor

„Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność”

Kuropatwa jest dla Niemców kluczowym gatunkiem środowiska rolnego. Rząd dofinansował program odbudowy populacji kwotą 10 milionów euro!

Ministerstwo Środowiska i Agencja Ochrony Przyrody wdraża zakrojone na szeroką skalę działania mające na celu ochronę krytycznie zagrożonej kuropatwy w ośmiu niemieckich landach. Projekt „Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność!” dostanie dofinansowanie z Federalnego Programu Różnorodności Biologicznej w kwocie 10 milionów euro!

Kuropatwa u naszych zachodnich sąsiadów ma obecnie status gatunku „zagrożonego”. Populacja gwałtownie spadła od latach 80 XX wieku. Obecnie wyginęła lokalnie, a w niektórych miejscach populacja jest tak mała, że jej długoterminowe przetrwanie jest mało prawdopodobne.

Minister Środowiska Steffi Lemke zakomunikowała: „Kopatwa jest niezbędnym elementem w krajobrazie rolniczym. Chroniąc ten gatunek odbudujemy bioróżnorodność. Aby to zrobić, kuropatwa potrzebuje wystarczającej przestrzeni do życia i wychowywania piskląt. Właśnie od tego należy rozpocząć działania. Wymieranie gatunków to jeden z największych kryzysów naszych czasów, dlatego musimy działać i chronić zagrożone zwierzęta i rośliny”.

Reklama

Projekt „Ratuj kuropatwy – promuj różnorodność!” będzie się koncentrował na poprawie siedlisk. Istotnym elementem programu będzie akcja informacyjna oraz nawiązanie współpracy z rolnikami, myśliwymi i innymi podmiotami, które odgrywają kluczową rolę na dziesięciu wytypowanych obszarach (każdy z nich ma około 20 tysięcy hektarów). Wyniki projektu mają być wykorzystane w strategii odbudowy populacji kuropatw w całych Niemczech.

Jeśli dyskutujemy jak państwo powinno chronić przyrodę i bioróżnorodność warto monitorować działania innych krajów Unii Europejskiej, ponieważ wypuszczanie w zdegradowanych siedliskach wyhodowanych kuropatw w wolierach nie ma żadnej szansy powodzenia…

Reklama

Brytyjskie programy badawcze udowodniły, że przywrócenie kuropatwy szarej w środowisku rolniczym jest możliwe w przypadku redukcji drapieżników i właściwego zagospodarowania 20 procent powierzchni. Biorąc pod uwagę skalę niemieckiego projektu, należy na 40 tysiącach hektarów stworzyć sześciometrowe miedze tzw „banki owadów”, które pozwalają zwiększyć sukces lęgowy.

Jeśli w ten sposób spojrzymy na niemiecki projekt zawrotna kwota dotacji – nie jest wysoka! Sukces takich akcji jest możliwy tylko w przypadku zaangażowania się rolników. Muszą część swoich gruntów pozwolić właściwie zagospodarować tworząc warunki dla odbudowania bioróżnorodności.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Przepisy na majowego rogacza

Sarnina to najcenniejszy dar naszych lasów. Spośród wszystkich argumentów przemawiających za łowiectwem, ten z pewnością należy do najsmaczniejszych.

Cztery otrute wilki

Czesi prowadzą dochodzenie w sprawie czterech martwych wilków znalezionych w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Atak kleszczy

Kleszcze stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Mogą nas zarazić:wirusami, bakteriami i pasożytami.

Żaby Dorożały

Obrońcy praw zwierząt zasiadający w Państwowej Radzie Ochrony Przyrody wprowadzili w błąd podsekretarza Dorożałę i muszą zjadać „żaby”, które wyprodukował pan Mikołaj.

Selekcja osobnicza do kosza

Niemiecka teoria, że dzięki „selekcjonowaniu” rogacze będą mieć coraz większe parostki jest utopią. Należy jak najszybciej zlikwidować zasady selekcji osobniczej!

Wszyscy myśliwi skazani

Organizacje antyłowieckie triumfują, a środowisko myśliwych nie może uwierzyć, że sąd skazał wszystkich uczestników polowania za zabicie niedźwiedzicy, która zaatakowała i ciągnęła do lasu swoją ofiarę.