PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot. Shutterstock
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Locha czy przelatek

Koła łowieckie nie będą dostawać premii za dorosłe lochy. W przypadku dzików możemy jednak z dużą dokładnością określić wiek na podstawie stanu uzębienia.

W dawnych czasach – kiedy w naszym kraju nie było kukurydzy – ustalenie wieku dzików nie było większym problemem, ponieważ waga odstrzelonego dzika była wystarczającą informacją. Wysoko energetyczne pożywienie przyspieszyło jednak wzrost wagi i znacząco utrudnia określenie, czy odstrzelono przelatka, czy osobnika dorosłego. Nowa strategia walki z ASF wymusza jednak ustalenie wieku loch, za które nie będzie wypłacana premia, co wbrew pozorom jest prostym zadaniem.

Generalnie zwierzyna obchodzi urodziny 1 kwietnia, ponieważ wtedy zaczyna się nowy rok łowiecki. Wyjątkiem są dziki, które w obecnie przychodzą na świat w różnych okresach. Huczka teoretycznie ma miejsce raz w roku na przełomie listopada i grudnia. Wspomniana kukurydza i lekkie zimy spowodowały, że dziki przed ukończeniem pierwszego roku życia mogą już mieć potomstwo, dlatego małe warchlaki spotykamy dzisiaj niezależnie od pory roku.

Afrykański pomór świń wymusił redukcję, ale zgodnie z zasadami selekcji populacyjnej myśliwi powinni strzelać 70 procent warchlaków  20 procent przelatków i tylko 10 procent dorosłych osobników. Taki odstrzał nie pozwala na niekontrolowany przyrost populacji, więc nawet w obecnej sytuacji myśliwi powinni go stosować.

Aby utrzymać odstrzał na poziomie 70/20/10, musimy umieć ocenić wiek odstrzelonych dzików. W przypadku tego gatunku możemy to zrobić z dużą dokładnością, ponieważ ich wiek możemy określić na podstawie stanu uzębienia.

Oceny dokonujemy na podstawie siekaczy żuchwy. Dziki tak jak ludzie najpierw mają zęby mleczne, które w ciągu pierwszych dwóch lat życia wymieniają na stałe. Mleczaki są okrągłe i drobne. Pierwsze wypadają siekacze I3, czyli trzeci siekacz i kły C1- stałe wyrastają, gdy dzik ma około 12 miesięcy.

W tym czasie warchlak „przemienia” się w przelatka. Mając 15 miesięcy wymienia jedynki I1, a mleczne dwójki znacząco są dłuższe od wyrastających stałych jedynek.

Do 18 miesiąca życia dzikom wyrastają już stałe dwójki I2, czyli mają już wszystkie stałe zęby. Jednak jeśli spojrzymy z góry na żuchwę siekacze mają charakterystyczny kształt litery V. Dopiero w wieku dwóch lat przednie zęby wyrównują się tworząc równą linię, a dzika możemy zaliczyć do dorosłych.

Określanie wieku dzika na podstawie stanu uzębienia.

JEŚLI ZAMIESZCZANE TREŚCI NA PORTALU WildMen SĄ DLA CIEBIE INTERESUJĄCE, WESPRZYJ NAS I

KUP KALENDARZ NA 2021 ROK!

Galeria zdjęć

Więcej artykułów