wtorek, 1 lipca, 2025
Strona głównasliderKultowy automat

Autor

Kultowy automat

Browning A5 przez 120 lat zachował swój klasyczny i ponadczasowy wygląd. W tym czasie jeden z większych producentów broni i amunicji wielokrotnie modernizował konstrukcję poprawiając działanie i zmniejszając odrzut.

Reklama

Obecnie oferowanych jest aż osiem różnych wersji A5, z których każdy objęty jest pięcioletnią gwarancją. Trzy z nich mają różne wzory kamuflażu, które coraz częściej podobają się myśliwym.

Gdzie panują trudne warunki zabiera się strzelbę sprawdzoną i niezawodną

Model z całkowicie czarną baskilą najbardziej przypomina stare belgijskie strzelby. Nowy Browning A5 w opinii wielu amerykańskich myśliwych nadal jest niezawodny, a do tego okrzyknięty został najszybszym automatem na świecie.

Reklama

Najdroższy model Ultimate z niklowaną baskilą można kupić z grawerunkiem myśliwskim przedstawiającym kuropatwy, kaczki i bażanty. Patrząc na fotografie wygląda raczej tandetnie. Maszynowe zdobienie chyba nie pasuje do ponadczasowej konstrukcji.

Amerykanie bardzo często używają tej broni do polowania w trudnych warunkach, czyli na kaczki i gęsi. Wszyscy doceniają sprężynę magazynka. W przeciwieństwie do innych automatów jest na tyle miękka, że łatwo jest wepchnąć naboje do magazynka nawet zdrętwiałym z zimna kciukiem. Jednocześnie niezawodnie je podając.

Reklama

Śmiało można powiedzieć, że broń strzela znacznie szybciej, niż przeciętny strzelec może pociągnąć za spust. Jeden z kolegów, z którym kiedyś polowałem na kaczki wystrzelił imponującą ilość naboi.

Jednym słowem kontynuowany jest wspaniały projekt – który opracował genialny konstruktor – a kolejne pokolenia myśliwych mogą czerpać niesamowitą przyjemność z patrzenia na „garbatą” piękność i spadające z nieba ptaki.

PS

Jeśli interesuje Was niesamowita historia Johna Browninga – gorąco zachęcam do przeczytania tekstu „Rewolucja Browninga”.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Myśliwska zupa grzybowa

Smaku wielu dań nie da się uzyskać bez grzybów. Steki z rogacza, aż proszą się o towarzystwo prawdziwków, a zupa grzybowa, to prawdziwy rarytas w naszej kuchni myśliwskiej.

Myśliwy czy kłusownik

Powszechne użytkowanie termo i noktowizji wywołuje pytanie: czy nowoczesna technika zamieni myśliwych w kłusowników? Dyskusja nabiera tempa i budzi duże kontrowersje w naszym środowisku.

Szkody zapłaci państwo

W całej Europie toczy się dyskusja o partycypacji państwa w wypłacie odszkodowań od zwierzyny. Najdalej idą Francuzi, którzy przymuszą do płacenia przeciwników polowania.