piątek, 4 października, 2024
Strona głównaNaturaInwazyjna i agresywna

Autor

Inwazyjna i agresywna

Gęś nilowa to wyjątkowo inwazyjny gatunek. Pochodzi z Afryki pod koniec lat 80 ubiegłego wieku został sztucznie introdukowany w Anglii. W 1990 roku brytyjską populację szacowano na 700 – 800 sztuk.

Pierwszy potwierdzony przypadek gniazdowania w Polsce zanotowano w 2007 roku. Do tej pory był chroniony, ale w końcu mamy ustawę o Inwazyjnych Gatunkach Obcych (IGO) i możemy eliminować gęsi egipskie przez cały rok!

Na załączonym filmie możecie zobaczyć jak gęś nilowa zabija młode kaczki. Gniazdujące ptaki wykazują wyjątkowo agresywne zachowanie w porównaniu z innymi gatunkami ptactwa wodnego. Atakują i odpędzają między innymi kaczki jeśli uznają, że ich młode są zagrożone

Pierwsze przypadki udanych lęgów u naszych zachodnich sąsiadów miały miejsce w 1983 roku. Obecnie rozprzestrzeniły się i bytują we wszystkich landach. Od dziesięciu lat jest gatunkiem łownym w Niemczech i rocznie strzelają ich 30 tysięcy!

Badania niemieckich naukowców potwierdziły, że za bardzo szybkie rozprzestrzenianie tego gatunku odpowiadają lekkie zimy i wysoki sukces lęgowy. Gniazdują praktycznie na każdym zbiorniku wodnym, wypędzając nasze rodzime gatunki.

Wzrost populacji gęsi egipskich będzie prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie możemy dopuścić do rozprzestrzeniania się tego inwazyjnego gatunku i musimy wykorzystywać każdą okazję do eliminowania gęsi nilowej.

https://www.youtube.com/watch?v=JiLfxzM0HlM&t=45s
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Dzień Szóstaka

Sklep myśliwski „Szóstak” w najbliższy weekend zaprasza myśliwych do Wielunia. Czeka na Was wiele atrakcji, spotkań i pokazów.

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.

Unia zatwierdza plan ograniczenia w...

„Zielone” organizacje poniosły pełne fiasko. Państwa członkowskie Unii Europejskiej dały zielone światło dla planu obniżenia statusu ochronnego wilka. To pierwszy ważny krok!

Międzynarodowy Field Trials

Oddział ZKwP w Grodzisku Mazowieckim zaprasza myśliwych oraz wszystkich miłośników wyżłów na międzynarodowy konkurs.

Plan odstrzału 341 wilków

Litewskie Ministerstwo Środowiska ogłosiło, że populacja wilka jest stabilna. W nowym sezonie myśliwi mogą odstrzelić 341 osobników na terenie całego kraju.

Dekada bez kotów

Szwajcarzy zadecydują w referendum, czy wprowadzić zakaz hodowli i importu kotów na 10 lat. Celem tego działania ma być odbudowanie bioróżn...