poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaNaturaInwazyjna i agresywna

Autor

Inwazyjna i agresywna

Gęś nilowa to wyjątkowo inwazyjny gatunek. Pochodzi z Afryki pod koniec lat 80 ubiegłego wieku został sztucznie introdukowany w Anglii. W 1990 roku brytyjską populację szacowano na 700 – 800 sztuk.

Pierwszy potwierdzony przypadek gniazdowania w Polsce zanotowano w 2007 roku. Do tej pory był chroniony, ale w końcu mamy ustawę o Inwazyjnych Gatunkach Obcych (IGO) i możemy eliminować gęsi egipskie przez cały rok!

Na załączonym filmie możecie zobaczyć jak gęś nilowa zabija młode kaczki. Gniazdujące ptaki wykazują wyjątkowo agresywne zachowanie w porównaniu z innymi gatunkami ptactwa wodnego. Atakują i odpędzają między innymi kaczki jeśli uznają, że ich młode są zagrożone

Reklama

Pierwsze przypadki udanych lęgów u naszych zachodnich sąsiadów miały miejsce w 1983 roku. Obecnie rozprzestrzeniły się i bytują we wszystkich landach. Od dziesięciu lat jest gatunkiem łownym w Niemczech i rocznie strzelają ich 30 tysięcy!

Badania niemieckich naukowców potwierdziły, że za bardzo szybkie rozprzestrzenianie tego gatunku odpowiadają lekkie zimy i wysoki sukces lęgowy. Gniazdują praktycznie na każdym zbiorniku wodnym, wypędzając nasze rodzime gatunki.

Reklama

Wzrost populacji gęsi egipskich będzie prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie możemy dopuścić do rozprzestrzeniania się tego inwazyjnego gatunku i musimy wykorzystywać każdą okazję do eliminowania gęsi nilowej.

https://www.youtube.com/watch?v=JiLfxzM0HlM&t=45s
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Kto podłożył świnię

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie podrzucenia pod Brodnicą dzika z wirusem ASF. Policja nie wykryła sprawców. Śledztwo zamknięte – wątpliwości pozostały.

40-letnia droga do łowieckiego staż...

Gdy nasz ojciec, dziadek lub wujek jest myśliwym nie ma problemu, ale kiedy samodzielnie odkrywamy „żyłkę łowiecką” droga do polowania bywa kręta i wyboista.

Pryszczyca u Niemców – alert ...

W Niemczech potwierdzono przypadek pryszczycy. Wirus pojawił się w powiecie Märkisch-Oderland, położonym pomiędzy Berlinem, a granicą Polski.

Pikuś w dziczej kniei

We współczesnym świecie wielu łowców gubi istotę polowania, ale wspomnienia i fotografie pomagają nam zakotwiczyć nasze więzi z przeszłością. Dzięki czemu lepiej rozumiemy, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd powinniśmy zmierzać…

Yellowstone nie potrafi zarządzać b...

Stan Montana pozywał Park Narodowy Yellowstone, ponieważ populacja bizonów cały czas rośnie i jest coraz większym zagrożeniem dla hodowców bydła.

Słowacja odstrzeli 74 wilków

Słowacja znosi ochronę wilka. Myśliwi mogą odstrzelić w tym sezonie 74 wilków, a minister prosi ich, aby dobrze wykorzystali najbliższe dwa tygodnie.