czwartek, 10 lipca, 2025
Strona głównaPolowanieMyśliwi w pandemii

Autor

Myśliwi w pandemii

W 2020 roku 18.820 kobiet i mężczyzn zdało egzamin myśliwski w Niemczech, czyli tyle samo, co w poprzednim roku! Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) chwali się dodatkowo, że znacznie więcej osób uczęszczało na kursy łowieckie.

Niemiecka organizacja

Szkolenie obejmuje około 150 godzin teorii i praktyki, a egzamin składa się z treści pisemnej, ustnej oraz praktycznej. Jak widać wyjątkowo wymagająca „zielona matura” nie zraża do łowiectwa!

Pandemia u wielu ludzi wywołała z jednej strony potrzebę większej aktywności na łonie natury, a z drugiej samodzielnego zdobycia zdrowego mięsa. Polowanie pomimo ciągłej krytyki zaczyna przyciągać Niemców, którzy dostają obszerną wiedzę o dzikich zwierzętach oraz ich siedliskach.

Reklama

DJV to bardzo prężny i aktywny związek, pewnie z tego powodu nie stracili ostatniego roku jak Polski Związek Łowiecki. Niemcy pomimo dużo bardziej skomplikowanych procedur – organizowali kursy i egzaminy!

Zakaz polowania

Kiedy wybuchła pandemia nikt nie był przygotowany. W wielu krajach zakazano również polowania. Wszyscy doskonale pamiętamy dyskusje, czy mamy prawo pilnować zasiewów i wykonywać odstrzały sanitarne.

Reklama

Obecna sytuacja nie wygląda optymistycznie. Słowacja wprowadza poważne restrykcje. W Czechach jest coraz więcej zachorować, a służba zdrowia jest niewydolna. Rząd planuje wprowadzenie stanu wyjątkowego, ale związek łowiecki już zapowiedział, że… Wykonywanie prawa do polowania jest nadal uważane za działalność podobną do zatrudnienia, a zatem stanowi wyjątek od większości ograniczeń.

Tamtejsze ministerstwo rolnictwa stoi na stanowisku, że polowania indywidualne nie mogą być ograniczone. Resort wyraźnie zachęca myśliwych, aby realizowali plany łowieckie i zapobiegali szkodom wyrządzonym przez zwierzynę. Jednocześnie nie narażali się niepotrzebnie na ryzyko infekcji.

Czescy myśliwi mogą polować zarówno w dzień jak i w nocy. Opuszczać nie tylko miejsce zamieszkania, ale również teren powiatu, a podczas kontroli muszą jedynie okazać aktualny odstrzał.

W związku z pandemią sklepy z bronią i amunicją są zamknięte w Czechach od 1 marca, ale… Mają możliwość wydawania zamówień składanych telefonicznie lub przez Internet!

List do ministra

Jestem przekonany, że Zarząd Główny PZŁ całą sytuację monitoruje. Pewnie już wysłał i pisze kolejne pisma do ministra klimatu i rolnictwa, w którym na bieżąco informuje i przedstawia argumentację o rozmiarze strat jakie wywoła ewentualny zakaz polowań.

Przespany został temat polowań zbiorowych i pomimo wielu zapewnień, że ZG PZŁ „intensywnie pracuje” politycy nie zdecydowali się na złagodzenie restrykcji.

Mam nadzieję, że władze związku mają świadomość zagrożeń. Z doświadczenia wiadomo, że w toku prac parlamentarnych nikt nie zdecyduje się na dopisywanie tzw. wyjątków. Jeśli nie podjęto działań to może być za późno!

KALENDARZ WILDMEN TERAZ 40% TANIEJ!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Śmiertelne upały

Gorące lato może zabić więcej bażantów niż mroźna i śnieżna zima.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Akceptacja i poczucie bezpieczeństw...

Rośnie akceptacja łowiectwa. Społeczeństwo oderwane od natury i nie umiejące posługiwać się bronią obawia się nie tylko zwierzyny.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.