czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaPolowanieKontrola polowań

Autor

Kontrola polowań

We Francji corocznie w czasie polowań zbiorowych dochodzi do ponad 100 wypadków, dlatego „straż łowiecka” od czterech lat prowadzi tam akcję kontroli myśliwych.

Francuskie Biuro ds. Różnorodności Biologicznej (OFB) – którą można porównać do naszej Państwowej Straży Łowieckiej – realizuje ogólnokrajową kampanię mającą na celu monitorowanie i podnoszenie świadomości w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa na polowaniach zbiorowych zarówno wśród myśliwych, jak również osób postronnych przebywających w tym czasie na łonie przyrody.

Nadzór nad myśliwymi

To działanie jest realizowane przez 1700 funkcjonariuszy OFB. Jednym z głównych celów tej państwowej służby jest nadzorowanie myśliwych, aby prowadzili zrównoważoną gospodarkę zwierzyną zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czynności kontrolne funkcjonariuszy OFB mają na celu sprawdzenie, czy myśliwi noszą obowiązkową odzież fluorescencyjną podczas polowań zbiorowych oraz czy prawidłowo i bezpieczne obchodzą się z bronią. Sprawdzeniu podlega również, czy prowadzący polowanie właściwie oznakowali teren wykładając tablice informujące osoby postronne o obecności myśliwych.

Reklama

Śmiertelne zbiorówki

Liczba śmiertelnych wypadków na polowaniach we Francji stale spada od ponad dwudziestu lat. W zeszłym roku odnotowano sześć wypadków śmiertelnych i 97 postrzeleń. Wszystkie zdarzenia są wynikiem złamania przepisów, a nie spożywania alkoholu, co sugerowali przeciwnicy polowań…

Władze pod ich naporem zmieniły prawo i zakazały spożywania napojów alkoholowych w trakcie polowania, co nie zmniejszyło liczby wypadków. W tym roku we Francji straciło życie sześciu myśliwych, a do końca sezonu pozostało jeszcze cztery miesiące.

Reklama

„Wzmocnić system szkolenia”

Zdaniem francuskiej federacji łowieckiej kontrole OFB odgrywają ważną rolę w zapobieganiu wypadkom, ale należy również „wzmocnić system szkolenia”, czyli wprowadzić dla myśliwych polujących egzamin z praktycznego z posługiwania się bronią i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Jest to zdaniem związku szczególnie ważne w przypadku łowców, którzy nie przeszli takich egzaminów w momencie uzyskania licencji.

Ten dodatkowy środek podnoszący wiedzę i umiejętności w połączeniu z wysiłkami OFB – zdaniem federacji – poprawiłby bezpieczeństwo polowań, ale również postrzeganie łowiectwa, jako działalności właściwie nadzorowanej, i działającej zgodnie z przepisami wśród ogółu społeczeństwa.

Przestrzeganie prawa

Rozmawiając z myśliwymi polującymi we Francji gołym widać, że mamy dokładnie te same problemy. Musimy każdego dnia odpierać ataki naszych przeciwników, którzy wykorzystują każdą okazję, aby nas pokazać, jako grupę stwarzającą śmiertelne zagrożenie.

Nie stać nas na popełnianie błędów. Prowadzący polowania zbiorowe – gdzie dochodzi najczęściej do wypadków – muszą na każdym kroku pilnować przestrzegania prawa i bezwzględnie karać myśliwych, którzy lekceważą zasady bezpiecznego posługiwania się bronią.

Poprzedni artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zamach na Lasy Państwowe

Aleksander Jakubowski dyrektor departamentu leśnictwa i łowiectwa z resortu środowiska z pełną premedytacją za pośrednictwem swojego kolegi wrzuca „granat” do Lasów Państwowych.

Myśliwi tym razem wygrali

Zwyciężył zdrowy rozsądek. Myśliwi przebywający na terenach podmokłych NIE mogą być karani za posiadanie amunicji ołowianej.

Dziki – śmiertelne zagrożenie...

Naukowcy z Hiszpanii potwierdzili, że dziki przenoszą wirusowe zapalenie wątroby typu E na mieszkańców Barcelony.

Polowanie dla bogaczy

Czy NRŁ pod przewodnictwem Marcina Możdżonka zmienia model łowiectwa? Członkowie rady podnoszą składkę nie oglądając się na emerytów, ale również młodzież, którą mieliśmy przyciągać do polowania...

Dywagacje o badaniach

Hołowniacy złożyli w Sejmie projekt ustawy wprowadzający obowiązkowe badania dla myśliwych. Nie „przywracający” - jak to przedstawiają ciemnemu ludowi - bo nie można przywracać czegoś, czego nigdy nie było. Ale to nie jedyne ich kłamstwo!

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.