piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościKłusownicze praktyki

Autor

Kłusownicze praktyki

Nie ma dla nas większej wizerunkowej porażki jak złapanie myśliwego na kłusownictwie. Niestety w naszym środowisku są „czarne barany”, którzy nie dostrzegają granicy między polowaniem, a kłusownictwem.

W wielu krajach przepisy dotyczące polowania nie pozwalają na strzelanie z samochodów, a w niektórych zabronione jest nawet korzystanie z nich podczas łowów. Niestety prawo pod tym względem jest bardzo często łamane, co wśród etycznych myśliwych jest uznawane za zwykłe kłusownictwo!

Doskonałą ilustrację problemu jest amerykański myśliwy – ośmiokrotny mistrz świata w wabieniu gęsi – Josh Neuwiller, który został skazany na 90 dni więzienia. Prokurator wskazał na wzorzec „nieetycznych praktyk”, który „łowca” uprawiał, co najmniej od 2016 roku, kiedy to funkcjonariusze organów ścigania uzyskali nagranie przedstawiające Neuwillera oraz prawdopodobnie jego klientów, strzelających z samochodu do gęsi.

Na filmie Neuwiller jedzie swoim samochodem i ciągnie przyczepę pełną myśliwych (niewidocznych na filmie), gdy mijają pole pełne żerujących gęsi śnieżnych słychać pytanie jednego z uczestników, czy jest czysto i nikt nie nadjeżdża. W tym momencie Neuwiller zwalnia, podnosi strzelbę leżącą na kolanach i strzela przez otwarte okno. To samo robią osoby jadące na przyczepie. W ciągu kilku sekund zabijają ponad 80 gęsi…

Reklama

Oskarżony podczas zeznań przyznał się, że zastrzelił gęsi i oświadczył, że powinno paść ich więcej, co może świadczyć, że nie widział w tym nic złego. Na podstawie filmu Neuwillerowi postawiono zarzuty w 2021 roku i dostał wyrok w zawieszeniu oraz zakaz polowania na trzy lata…

Jednak późniejsze dochodzenie ujawniło, że przez pozostałą część sezonu 2021–2022 nadal prowadził polowania na ptactwo wodne – mimo, że on i jego firma nie mogli wykupić odpowiedniej licencji. Tym samym naruszył warunki zawieszenia kary.

Reklama

Dowody na nielegalne polowania znalazły potwierdzenie z zeznaniach świadków. Firma Neuwillera w trakcie sezonu polowań na kaczki i gęsi organizowała około 40 wypraw łowieckich, które przynosiły dochód znacznie przekraczający 40 tysięcy dolarów.

W sumie dochodzenie federalne udowodniło 36 naruszeń prawa przez Neuwillera, jego żonę Kellie i czterech zatrudnianych przewodników. Przed wydaniem wyroku wszyscy oskarżeni przyznali się do stawianych zarzutów…

W Ameryce Północnej wabienie i polowanie na migrujące kaczki oraz gęsi jest wielką tradycją. Trudno opisać atmosferę i emocje, jakie panują w środowisku amerykańskich myśliwych przed pierwszym dniem sezonu. Można to chyba porównać czekaniem na rykowisko…

Strzelanie do ptaków z samochodu to dla Amerykanów nie tylko złamaniem prawa, ale również pogwałceniem myśliwskiej etyki. Jak widać skazani oraz ich klienci nie mieli żadnych hamulców…

Chyba nikt nie potrafi logicznie wytłumaczyć filmowania kłusowniczych praktyk, a tym bardziej ich rozsyłania lub zamieszcza w mediach społecznościowych. Mogą to robić wyłącznie osoby, które nie dostrzegają granicy między polowaniem a kłusownictwem!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Dziki w szkole i przedszkolu

Nasze ministerstwo środowiska neguje redukcję dzików, a Szwajcaria chroniąc kraj przez wirusem ASF będzie serwować dziczyznę w szkołach i przedszkolach.

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.

Premier z myśliwymi

W obecnej koalicji rządzącej - interesów myśliwych oraz leśników broni tylko jedno ugrupowanie polityczne.

Szkodliwe dokarmianie

Wielu myśliwych uważa, że dokarmianie jest naszym „obowiązkiem”. Jednak taka interwencja powoduje więcej szkody niż pożytku.