poniedziałek, 19 maja, 2025
Strona głównaNaturaWycieczka na pierzowisko

Autor

Wycieczka na pierzowisko

W powszechnej świadomości gęsi wiosną przylatują z zimowiska i zakładają gniazda. Nasze dotychczasowe obserwacje nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Dopiero dzięki możliwości śledzenia poszczególnych osobników poznajemy biologię tych tajemniczych wędrowców.

Bartek Krąkowski ze swoją drużyną każdego roku rozstawia sieci. W sumie zaobrączkował już ponad 600 ptaków, które dały ponad 20 tysięcy odczytów! Ta wiedza jest bezcenna, ale nie daje pełnego obrazu, dlatego dwa lata temu Fundacja Ochrony Głuszca sfinansowała kilkanaście nadajników GPS.

Pracują jeszcze cztery! „Nadają” dwa samce i dwie samice. Jedna „277” w tym roku przystąpiła do lęgów. Jej koleżanka „278” oraz dwóch kolegów „601” „276” szczęśliwie spędziły zimę w gościnnej Wielkopolsce i właśnie odleciało z Kiszkowa na pierzowisko.

Reklama

Wybór miejsca gdzie poszczególne osobniki wymieniają upierzenie jest dla nas całkowitą zagadką. Nasze gęsi najczęściej widywane są w Parku Narodowym Ujście Warty, Zalewie Szczecińskim, wokół niemieckiej wyspy Rugia oraz w Danii i Szwecji.

Jeszcze początkiem maja w okolicy Kiszkowa (Wielkopolska) na stawach i jeziorach bytowało około tysiąca gęgaw. Teraz możemy tam spotkać tylko lęgowe pary z młodymi oraz nieliczne dorosłe osobniki, dla których okoliczne miejscówki wydały się bezpiecznym miejscem na wymianę upierzenia. Nasza „agentka” i dwaj „agenci” postanowiło rozdzielili się. Dzięki nadajnikom wiemy, że jeden z dwuletnich gąsiorów, który przyszedł na świat w Kiszkowie poleciał do Szwecji, a samica i drugi z samców wybrały Niemców. Zdjęcia ilustrują ich majowe trasy przelotu oraz „ruchliwość” lęgowej samicy.

Reklama

Jeśli zaobserwujecie ptaki z obrożą na szyi i będziecie wstanie odczytaj jej numer, bardzo prosimy przysłanie do nas tej informacji lub samodzielne wpisanie na stronie stacji ornitologicznej http://ring.stornit.gda.pl/Stw.aspx

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Cztery otrute wilki

Czesi prowadzą dochodzenie w sprawie czterech martwych wilków znalezionych w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Atak kleszczy

Kleszcze stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Mogą nas zarazić:wirusami, bakteriami i pasożytami.

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.