niedziela, 11 maja, 2025
Strona głównaAktualnościW obronie skowronka

Autor

W obronie skowronka

Niemiecki powiat Rhein-Neckar (Badenia – Wirtembergia) zabronił wypuszczania kotów od 1 kwietnia do 31 sierpnia. Ograniczenie ma obowiązywać do 2023 roku. W tym czasie właściciele domowych kotów muszą ograniczyć „spacery” swoim pupilom, aby zmniejszyć ich negatywny wpływ na bioróżnorodność.

Nowe przepisy mają na celu ochronę między innymi skowronka, który aktualnie jest na czerwonej liście i grozi mu wyginięcie w Badenii-Wirtembergii. W okolicach miasta Walldorf w zeszłym roku potwierdzono tylko trzy pary lęgowe tego gatunku.

Większość lęgów jest niszczonych przez koty domowe oraz sroki i wrony. W ubiegłym roku władze powiatu wykładały pułapki żywołowne oraz wspierały odstrzał lisów i krukowatych. Domowe koty swobodnie poruszające się po polach są zatem jednym z czynników, których nie można było wyeliminować, dlatego wprowadzono obostrzenia.

Reklama

Jeśli właściciele kotów naruszą to prawo muszą się liczyć z grzywną w wysokości 500 euro. W przypadku gdy kot zabije skowronka, to kara może wynieść nawet 50 tysięcy euro!

Właściciele kotów mogą wypuszczać swoje zwierzęta, ale muszą udowodnić za pomocą nadajników GPS, że ich kot nie znajdował się w strefach ochronnych utworzonych dla skowronków. Należy to jednak wcześniej uzgodnić z organem ochrony przyrody. Powiat zaleca właścicielom kotów, aby wyprowadzali swoje zwierzęta na smyczy…

Reklama

Organizacje antyłowieckie już protestują przeciwko temu środkowi i zapowiadają, że podejmą kroki prawne. Krytykują, że władze samorządowe prowadzą kampanię, w której straszą kotami.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

Zorganizowana grupa kłusowników

W największym procesie o kłusownictwo w Finlandii skazano 26 myśliwych.

Podsumowanie kadencji

Pięć lat łamania prawa, trwonienia naszych składek i ciągłego oczerniania Naczelnej Rady Łowieckiej - tak można podsumować kadencję 2018 - 2023.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Dorożała w kapeluszu

Podsekretarz Dorożała kolejny raz kompromituje resort środowiska publikując żenujący film, którym udowadnia, że nie ma już nic do powiedzenia.

HUNT EXPO w Krakowie

Czwarta edycja targów łowieckich HUNT EXPO w Krakowie była doskonałą okazją do spotkania i osobistego dotknięcia nowości.