piątek, 13 czerwca, 2025
Strona głównaAktualnościGnojowica na „ekologów”

Autor

Gnojowica na „ekologów”

Złość rolników wynika z kolejnego pozwu i decyzji sądu, która wstrzymała redukcję koziorożców z francuskiej części Alp. Rolnicy po raz drugi w przeciągu sześciu miesięcy wysypali ogromną stertę obornika przed wejściem do budynku, zanieczyścili elewację i pojazdy zaparkowane na parkingu przed siedzibą stowarzyszenia.

Reklama

France Nature Environnement w komunikacie prasowym napisała: „Dzisiaj FNE stała się łatwym celem, kozłem ofiarnym dla rolników, którzy stoją w obliczu sytuacji, o której wiemy, że jest dla nich niepokojąca. Rząd musi znaleźć rozwiązanie tego problemu, kierując się opinią naukowców. Próby zastraszenia, które potępiamy, nie zmuszą nas do odstąpienia od naszego zaangażowania na rzecz życia i pokojowego współistnienia między działalnością hodowców i dziką przyrodą.”

Federacja Związków Rolników (FDSEA) oskarża stowarzyszenia ekologiczne o zdradę i wzywa do opracowania nowego planu zarządzania populacją chorych koziorożców oraz zapewnienia hodowcom możliwości swobodnego wypasania bydła na pastwiskach.

Reklama

Koziorożce z masywu Bargy pojawiają się w mediach od 10 lat, ponieważ chorują na brucelozę, którą zarażają krowy podczas letniego wypasu. Władze samorządowe wydają zgodę na odławianie i redukcję chorych osobników, a organizacje antyłowieckie skutecznie blokują takie działania wyrokami sądów.

W 2012 roku, po wykryciu dwóch przypadków u ludzi zarażonych brucelozą poprzez spożycie sera krowiego, ujawniono epidemię tej choroby u koziorożców. Prefekt postanowił walczyć z chorobą. W pierwszych latach (2012-2015) działania te opierały się na odłowach i eliminacji chorych osobników.

Reklama

Odłowione i zdrowe osobniki były oznakowane. Odstrzał prowadzono wśród osobników nieschwytanych czyli o nieznanym stanie zdrowia. W ciągu ośmiu lat uśmiercono ponad 600 koziorożców. W 2020 roku „ekolodzy” wygrali w sądzie i zawieszono dekret prefekta.

Samochody przed siedzibą France Nature Environnement

Jednak pod koniec 2021 r. wykryto nowe zarażenie bydła, które doprowadziło do uboju całego stada (ponad 220 sztuk). W związku z tym prefekt wydał nowy dekret zezwalający na schwytanie i eutanazję chorych koziorożców w całym masywie Bargy w celu kontrolowania brucelozy. Jednak France Nature Environnement i inne stowarzyszenia ekologiczne wniosły apelację i Sąd Administracyjny zawiesił dekret 17 maja, co wywołało reakcję rolników.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni nie chcą rozmawiać

Napiszę to kolejny raz – nasz związek powinien się uczyć od zielonych bolszewików, bo obsadzili kluczowe stanowiska i zaciskają myśliwym sznur na gardle.

Dzień Dziecka na zamku Korzkiew

Myśliwi z wielkim zaangażowaniem organizują pikniki dla dzieci. Niestety nawet taka aktywność mobilizuje przeciwników polowania do ataków.

Moratorium – drugie podejście...

Mikołaj Dorożała za wszelką cenę chce zakazać polowania na kaczki i podejmuje drugą próbę wprowadzenia moratorium.

III Festiwal Kultury Łowieckiej

Formuła połączenia wystaw, konferencji oraz pikniku łowieckiego podoba się myśliwym i mieszkańcom Ostrowi Mazowieckiej.

XVII Majówka Myśliwska w Woli Gułow...

Trudno było uwierzyć, że na tegorocznej majówce nie było Adama Stępniaka. Pomysłodawca tej i innych zacnych inicjatyw myśliwskich odszedł polować w łowiskach św Huberta jesienią ubiegłego roku zostawiając pustkę w sercach przyjaciół.

Ministrowie bronią myśliwych i wędk...

Większość krajów Unii Europejskiej odrzuca proponowany przez Brukselę zakaz stosowania ołowiu w łowiectwie i wędkarstwie.