środa, 2 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościUnia zatwierdza plan ograniczenia wilków

Autor

Unia zatwierdza plan ograniczenia wilków

„Zielone” organizacje poniosły pełne fiasko. Państwa członkowskie Unii Europejskiej dały zielone światło dla planu obniżenia statusu ochronnego wilka. To pierwszy ważny krok!

Unia Europejska chce przejść od „ścisłej ochrony” do „ochrony”, co w przyszłości umożliwi łatwiejszą redukcję wilków, gdy w danym kraju ich liczebność będzie za duża. Propozycja uzyskała większość kwalifikowaną w Brukseli podczas spotkania stałych przedstawicieli przy UE (Coreper). Decyzję wparło piętnaście państw, w tym Francja, Niemcy i Polska!

Reklama

Z doniesień prasowych wynika, że tylko Hiszpania i Irlandia głosowały przeciwko tej propozycji. Portugalia – która kilka tygodni temu broniła utrzymania stanu ochrony wilka – ostatecznie zmieniła zdanie na prośbę o solidarność ze strony innych państw członkowskich, które mają problemy z tym drapieżnikiem.

Przed ewentualną zmianą statusu wilka w Dyrektywie Siedliskowej, wniosek UE musi jeszcze zostać zatwierdzony w ramach Konwencji Berneńskiej. Dotychczas zmianę skutecznie blokował przedstawiciel Unii Europejskiej…

Reklama

Obecnie wilki występują na terenie w 23 krajów UE. Ich populacja bardzo szybko rośnie. Ostatnie szacunki potwierdziły, że możemy mówić o ponad 20 tysiącach osobników. Tak liczne występowanie wywołuje coraz większe konflikty, głównie z powodu ataków na zwierzęta gospodarskie, co prowadzi do gorących debat na temat ochrony tego drapieżnika.

Zmiana zapisów w Konwencji Berneńskiej i późniejsza zmiana w Dyrektywie Siedliskowej umożliwi redukcję większej liczby wilków, ale i tak każdy kraj będzie musiał prowadzić wiarygodny monitoring i mieć strategię ochrony…

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.

Drugi termin – oszukiwanie de...

Znacie to powiedzenie - najpierw stwarzamy problem, a potem go bohatersko rozwiązujemy. Pasuje jak ulał do propozycji Naczelnej Rady Łowieckiej, która chce obniżyć kworum na Walnych Zgromadzeniach Kół.

Debata o ustroju PZŁ

Samorządność coraz bliżej. Podczas sejmowej podkomisji rozgorzała bardzo gorąca dyskusja i do projektu nowelizacji ustawy łowieckiej wróciły narzędzia nadzorcze.

Sabotowanie walki z ASF

Podsekretarza Dorożała sabotuje działania inspekcji weterynaryjnej i od czterech miesięcy nie pozwala przeszukać Drawieńskiego Parku Narodowego.

Znieważanie myśliwych, delegatów i ...

Im bardziej wgryzam się w materiały na najbliższy Krajowy Zjazd Delegatów tym bardziej jestem zaskoczony, a nawet oburzony poczynaniami Naczelnej Rady Łowieckiej.