czwartek, 7 listopada, 2024
Strona głównaNaturaTajemnica wielkich lęgów

Autor

Tajemnica wielkich lęgów

Z programu badawczego, w którym Bartek Krąkowski obrączkuje w Wielkopolsce gęsi gęgawy, jasno wynika, że „nasze” gęsi podczas lekkich oraz bezśnieżnych zim nie migrują na południe i zachód Europy. W wielkich tabunach żerują na oziminach, a już w styczniu łączą się w pary.

W maju młode gęgawy już intensywnie żerują pod opieką swoich rodziców. Wytrawni obserwatorzy łatwo zauważą, że ilość młodych w poszczególnych rodzinach jest bardzo różna. Jedne wodzą tylko kilka młodych, a inne mają nawet kilkanaście osobników.

Stały monitoring prowadzony od wielu lat pozwala postawić tezę, że część samic nie zakłada własnych gniazd tylko jak kukułki podrzuca je swoim koleżankom. Gęgawy przeciętnie składają 7-8 jaj. Jednak jeśli „leniwe przyjaciółki” potajemnie się dokładają, to w niektórych przypadkach gęsie mamy wodzą nawet do trzydziestu młodych (rekord zaobserwowany przez Bartka to 28).

Reklama

Trudno dać jednoznaczną odpowiedź jaki jest powód takiego zachowania, ale na pewno kilka z zaobrączkowanych samic przez 8 lat nie założyły gniazda, nie wysiadują jaj i nie wyprowadziły ani jednego lęgu! Choć każdej wiosny mają partnera i to nie jednego!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...