sobota, 19 lipca, 2025
Strona głównaNaturaSłodkie i niewinne sarenki zabijają ludzi

Autor

Słodkie i niewinne sarenki zabijają ludzi

Wydłużający się dzień jest sygnałem dla zwierzyny, że zbliża się wiosna. Wszystkie gatunki stają się bardziej aktywne. W szczególności młode i niedoświadczone łosie, jelenie i sarny szukają swoich nowych rewirów oraz pokarmu. Główna aktywność przypada na poranek i zmierzch, co znacząco zwiększa ryzyko wypadków z dzikimi zwierzętami.

Kiedy pierwszy raz z bliska widziałem rozmiar szkód, jakie wyrządził rogacz, którego dwudziestokilogramowa tusza wbiła się pod samo podszybie, trudno mi było uwierzyć, że kierowca jechał tylko 100 km/h. Praktycznie każde potrącenie dzikiej zwierzyny kończy się dla niej śmiercią. Niestety, kolizja z większymi osobnikami, takimi jak łoś czy jeleń, najczęściej jest śmiertelna, również dla kierowcy i jego pasażerów. W naszym kraju nikt nie zbiera informacji o skali zjawiska, dlatego myślę, że interesujące są doniesienia od naszych zachodnich sąsiadów, które doskonale ilustrują obraz coraz większego problemu.

Najnowsze statystyki potwierdzają, że najwięcej wypadków powodują sarny. W okresie od 1 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2018 roku Niemcy zarejestrowali ponad 191 tysięcy wypadków z udziałem tego gatunku. W sumie w ubiegłym roku stwierdzono tam ponad 233 tysiące wypadków, których sprawcami były wspomniane sarny oraz jelenie i dziki, co oznacza wzrost o 2 proc. w stosunku do poprzedniego roku (mimo prowadzonej masowej redukcji wśród dzików!).

Reklama

Niemiecki związek łowiecki (DJV) już od wielu lat prowadzi kampanie i uświadamia wszystkich użytkowników dróg. Szczególnie uczula, że jadąc o zmierzchu lub świtem skrajem pól oraz lasów, należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Wbrew pozorom najwięcej śmiertelnych wypadków jest nie tyle wynikiem samego zderzenia, co omijania przez kierowców przebiegającej zwierzyny. Niestety, kluczowa w tym wypadku jest prędkość pojazdu. Jeśli jest zbyt duża – kolizja będzie nieunikniona!

Kiedy kierowca zauważy zwierzynę na drodze, powinien zdecydowanie hamować, mocno trzymać kierownicę i utrzymywać kierunek jazdy. Niekontrolowane manewry wymijające znacząco zwiększają ryzyko wypadku. Jeśli dojdzie do kolizji, należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i poinformować policję. Warto mieć na uwadze, że w naszej rzeczywistości bardzo często kierowcy pozostawiają martwe zwierzęta na drogach i poboczach, co może być powodem kolejnych wypadków – szczególnie w nocy!

Reklama
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Konfliktowe niedźwiedzie

Seria ataków niedźwiedzi w Japonii. Zaginął myśliwy - rząd ogłasza stan wyjątkowy.

Niedźwiedzie do Zakopanego

Wszyscy krytykują podsekretarza Dorożałę za idiotyczny pomysł przenoszenia bieszczadzkich niedźwiedzi do Zakopanego.

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”