PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

fot. Shutterstock
Shutterstock
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Ostatnia szansa, aby uratować ptaki!

Dłuższe dni i wzrost temperatury przypominają o zbliżających się wakacjach. Planując nasze wyprawy rozkoszujemy się urokami wiosny i świergotem ptaków. Tymczasem już niedługo pospolite wróble, kosy i sikorki przestaną nam śpiewać!

W czasie srogiej zimy nieliczni właściciele ogródków wykładają karmniki. Wraz z wydłużającym się dniem i pierwszymi kwiatami zapominamy, że bez naszej pomocy może zniknąć wiele gatunków ptaków. Powodem jest brak naturalnych miejsc lęgowych i coraz większa liczba drapieżników, które skutecznie dobijają resztki ptasiego drobiazgu, odnajdując i niszcząc prawie każde gniazdo!

Większość gatunków kończy wysiadywać lęgi. Tylko nieliczni szczęśliwcy będą mieli szansę wyprowadzić młode z gniazd. W tym sezonie już nie zdążymy, ale każdy czas jest dobry aby podjąć decyzję o zawieszeniu budek lęgowych!

Naszym obowiązkiem jest wspomagać ptaki, wieszając w odpowiednich miejscach budki. Czyli w częściowo zacienionych miejscach, które są niedostępne dla potencjalnych drapieżników, na wysokości od dwóch do pięciu metrów. Wolnostojące pnie drzew możemy dodatkowo zabezpieczyć metalowym mankietem na wysokości około jednego metra, co skutecznie odetnie koty, kuny i inne drapieżniki.

Pamiętajcie, że otwór wejściowy budki powinien wychodzić na południowy wschód, aby chronić lęgi przed wiatrem oraz że drewno sprawdza się najlepiej jako materiał budowlany – świetnie izoluje i umożliwia cyrkulację powietrza znacznie lepiej niż inne materiały.

JEŚLI ZAMIESZCZANE TREŚCI NA PORTALU WildMen SĄ DLA CIEBIE INTERESUJĄCE, WESPRZYJ NAS I

KUP KALENDARZ NA 2021 ROK!

Galeria zdjęć

Więcej artykułów