wtorek, 22 kwietnia, 2025
Strona głównaNaturaOstatnia szansa, aby uratować ptaki!

Autor

Ostatnia szansa, aby uratować ptaki!

W czasie srogiej zimy nieliczni właściciele ogródków wykładają karmniki. Wraz z wydłużającym się dniem i pierwszymi kwiatami zapominamy, że bez naszej pomocy może zniknąć wiele gatunków ptaków. Powodem jest brak naturalnych miejsc lęgowych i coraz większa liczba drapieżników, które skutecznie dobijają resztki ptasiego drobiazgu, odnajdując i niszcząc prawie każde gniazdo!

Większość gatunków kończy wysiadywać lęgi. Tylko nieliczni szczęśliwcy będą mieli szansę wyprowadzić młode z gniazd. W tym sezonie już nie zdążymy, ale każdy czas jest dobry aby podjąć decyzję o zawieszeniu budek lęgowych!

Naszym obowiązkiem jest wspomagać ptaki, wieszając w odpowiednich miejscach budki. Czyli w częściowo zacienionych miejscach, które są niedostępne dla potencjalnych drapieżników, na wysokości od dwóch do pięciu metrów. Wolnostojące pnie drzew możemy dodatkowo zabezpieczyć metalowym mankietem na wysokości około jednego metra, co skutecznie odetnie koty, kuny i inne drapieżniki.

Reklama

Pamiętajcie, że otwór wejściowy budki powinien wychodzić na południowy wschód, aby chronić lęgi przed wiatrem oraz że drewno sprawdza się najlepiej jako materiał budowlany – świetnie izoluje i umożliwia cyrkulację powietrza znacznie lepiej niż inne materiały.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.

Sabotowanie walki z ASF

Podsekretarza Dorożała sabotuje działania inspekcji weterynaryjnej i od czterech miesięcy nie pozwala przeszukać Drawieńskiego Parku Narodowego.

Dziczek – wędrowniczek

Przelatek z obrożą telemetryczną od 1 marca do 22 czerwca przebył 998 kilometrów. Jednego dnia dzik zdołał przejść ponad 30 kilometrów.