czwartek, 7 listopada, 2024
Strona głównaNaturaOstatnia szansa, aby uratować ptaki!

Autor

Ostatnia szansa, aby uratować ptaki!

W czasie srogiej zimy nieliczni właściciele ogródków wykładają karmniki. Wraz z wydłużającym się dniem i pierwszymi kwiatami zapominamy, że bez naszej pomocy może zniknąć wiele gatunków ptaków. Powodem jest brak naturalnych miejsc lęgowych i coraz większa liczba drapieżników, które skutecznie dobijają resztki ptasiego drobiazgu, odnajdując i niszcząc prawie każde gniazdo!

Większość gatunków kończy wysiadywać lęgi. Tylko nieliczni szczęśliwcy będą mieli szansę wyprowadzić młode z gniazd. W tym sezonie już nie zdążymy, ale każdy czas jest dobry aby podjąć decyzję o zawieszeniu budek lęgowych!

Naszym obowiązkiem jest wspomagać ptaki, wieszając w odpowiednich miejscach budki. Czyli w częściowo zacienionych miejscach, które są niedostępne dla potencjalnych drapieżników, na wysokości od dwóch do pięciu metrów. Wolnostojące pnie drzew możemy dodatkowo zabezpieczyć metalowym mankietem na wysokości około jednego metra, co skutecznie odetnie koty, kuny i inne drapieżniki.

Reklama

Pamiętajcie, że otwór wejściowy budki powinien wychodzić na południowy wschód, aby chronić lęgi przed wiatrem oraz że drewno sprawdza się najlepiej jako materiał budowlany – świetnie izoluje i umożliwia cyrkulację powietrza znacznie lepiej niż inne materiały.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...