sobota, 5 lipca, 2025

Autor

Rusza machina

Wniosek o zmianę stanu ochrony wilka jest wynikiem znaczącego wzrostu populacji na poziomie europejskim oraz negatywnego wpływu na hodowlę zwierząt gospodarskich. W uzasadnieniu podkreślono, że niekontrolowany wzrost dużych drapieżników w połączeniu z kryzysem gospodarczym ma poważne konsekwencje dla rolników i hodowców.

Coraz większa populacja wilka prowadzi do stopniowego porzucania pastwisk – szczególnie w górach. To spowoduje utratę cennych siedlisk i w efekcie negatywnie wpłynie na bioróżnorodność i ochronę przyrody. Takie zmiany będą mieć również wpływ na działalność sektora turystycznego, gdzie ludność jest uzależniona od tego źródła dochodów.

Zmiana statusu ochronnego wilka, w odniesieniu do gatunku, który nie jest już zagrożony wyginięciem, jest logiczną konsekwencją skutecznej ochrony. Eurodeputowani, którzy podpisali się pod wnioskiem są za umożliwieniem państwom członkowskim i władzom lokalnym ochrony najbardziej dotkniętych sektorów.

Reklama

Nadmierna ochrona – z którą mamy obecnie do czynienia – nie tylko stwarza problemy hodowcom, ale paradoksalnie ma bardzo negatywny wpływ na wilki. Coraz częściej dochodzi do hybrydyzacji z psem domowym, ale również do trucia poprzez wykładanie zatrutych przynęt.

Zdaniem Eurodeputowanych teraz potrzebny jest zdrowy rozsądek!

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.