WildMen

Fot. Shutterstock

Norwegia walczy

Odstrzelono 3300 reniferów, aby sprawdzić aktualną sytuację rozprzestrzeniania się wirusa CWD, który zabija jeleniowate.
Reklama

Norweska Agencja Środowiska redukuje dzikie renifery, aby zmniejszyć ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się CWD. W sumie pobrano próbki od 3300 odstrzelonych dzikich reniferów z różnych regionów.

Reklama

Ostatni przypadek wykryto u renifera w zeszłym roku, który został upolowany w południowej Norwegii. Po raz pierwszy wykryto CWD w północnej części Norwegii w 2016 roku. Od tego czasu zostało przebadanych ponad 100 tysięcy reniferów oraz łosi pod kątem CWD. W sumie wykryto 20 chorych zwierząt

Przewlekła wyniszczająca choroba (CWD) kończy się zawsze śmiercią. Pierwszym objawem jest apatyczne zachowanie. W przebiegu choroby pojawiają się objawy paraliżu, trudności w połykaniu oraz wzmożone wydzielanie śliny. Oprócz zaburzeń ruchu chore zwierzęta często przyjmują postawę z szeroko rozstawionymi nogami i zwisającą głową.

Reklama

W tym roku nie wykryto wirusa. Potwierdza to tezę, że uchwycono chorobę we czesnym stadium i daje nadzieję, że Norwegowie zatrzymają wirusa, który dziesiątkuje populacje jeleni i łosi w Ameryce Północnej.

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów