PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot. Shutterstock
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Inwazyjna i agresywna

Gęś nilowa jest agresywna i zabija młode kaczki. Dzięki zmianie prawa możemy od tego sezonu eliminować ten gatunek.

Gęś nilowa to wyjątkowo inwazyjny gatunek. Pochodzi z Afryki pod koniec lat 80 ubiegłego wieku został sztucznie introdukowany w Anglii. W 1990 roku brytyjską populację szacowano na 700 – 800 sztuk.

Pierwszy potwierdzony przypadek gniazdowania w Polsce zanotowano w 2007 roku. Do tej pory był chroniony, ale w końcu mamy ustawę o Inwazyjnych Gatunkach Obcych (IGO) i możemy eliminować gęsi egipskie przez cały rok!

Na załączonym filmie możecie zobaczyć jak gęś nilowa zabija młode kaczki. Gniazdujące ptaki wykazują wyjątkowo agresywne zachowanie w porównaniu z innymi gatunkami ptactwa wodnego. Atakują i odpędzają między innymi kaczki jeśli uznają, że ich młode są zagrożone

Pierwsze przypadki udanych lęgów u naszych zachodnich sąsiadów miały miejsce w 1983 roku. Obecnie rozprzestrzeniły się i bytują we wszystkich landach. Od dziesięciu lat jest gatunkiem łownym w Niemczech i rocznie strzelają ich 30 tysięcy!

Badania niemieckich naukowców potwierdziły, że za bardzo szybkie rozprzestrzenianie tego gatunku odpowiadają lekkie zimy i wysoki sukces lęgowy. Gniazdują praktycznie na każdym zbiorniku wodnym, wypędzając nasze rodzime gatunki.

Wzrost populacji gęsi egipskich będzie prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie możemy dopuścić do rozprzestrzeniania się tego inwazyjnego gatunku i musimy wykorzystywać każdą okazję do eliminowania gęsi nilowej.

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów