WildMen

Fot France Nature Environnement

Gnojowica na „ekologów”

Zdesperowani rolnicy wywieźli gnojowicę przed siedzibę France Nature Environnement. Opera mydlana trwa już 10 lat. Spór toczy się o chore koziorożce, które zarażają krowy.
Reklama

Złość rolników wynika z kolejnego pozwu i decyzji sądu, która wstrzymała redukcję koziorożców z francuskiej części Alp. Rolnicy po raz drugi w przeciągu sześciu miesięcy wysypali ogromną stertę obornika przed wejściem do budynku, zanieczyścili elewację i pojazdy zaparkowane na parkingu przed siedzibą stowarzyszenia.

Reklama

France Nature Environnement w komunikacie prasowym napisała: „Dzisiaj FNE stała się łatwym celem, kozłem ofiarnym dla rolników, którzy stoją w obliczu sytuacji, o której wiemy, że jest dla nich niepokojąca. Rząd musi znaleźć rozwiązanie tego problemu, kierując się opinią naukowców. Próby zastraszenia, które potępiamy, nie zmuszą nas do odstąpienia od naszego zaangażowania na rzecz życia i pokojowego współistnienia między działalnością hodowców i dziką przyrodą.”

Federacja Związków Rolników (FDSEA) oskarża stowarzyszenia ekologiczne o zdradę i wzywa do opracowania nowego planu zarządzania populacją chorych koziorożców oraz zapewnienia hodowcom możliwości swobodnego wypasania bydła na pastwiskach.

Reklama

Koziorożce z masywu Bargy pojawiają się w mediach od 10 lat, ponieważ chorują na brucelozę, którą zarażają krowy podczas letniego wypasu. Władze samorządowe wydają zgodę na odławianie i redukcję chorych osobników, a organizacje antyłowieckie skutecznie blokują takie działania wyrokami sądów.

W 2012 roku, po wykryciu dwóch przypadków u ludzi zarażonych brucelozą poprzez spożycie sera krowiego, ujawniono epidemię tej choroby u koziorożców. Prefekt postanowił walczyć z chorobą. W pierwszych latach (2012-2015) działania te opierały się na odłowach i eliminacji chorych osobników.

Reklama

Odłowione i zdrowe osobniki były oznakowane. Odstrzał prowadzono wśród osobników nieschwytanych czyli o nieznanym stanie zdrowia. W ciągu ośmiu lat uśmiercono ponad 600 koziorożców. W 2020 roku „ekolodzy” wygrali w sądzie i zawieszono dekret prefekta.

Samochody przed siedzibą France Nature Environnement

Jednak pod koniec 2021 r. wykryto nowe zarażenie bydła, które doprowadziło do uboju całego stada (ponad 220 sztuk). W związku z tym prefekt wydał nowy dekret zezwalający na schwytanie i eutanazję chorych koziorożców w całym masywie Bargy w celu kontrolowania brucelozy. Jednak France Nature Environnement i inne stowarzyszenia ekologiczne wniosły apelację i Sąd Administracyjny zawiesił dekret 17 maja, co wywołało reakcję rolników.

Reklama
Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów