niedziela, 20 kwietnia, 2025
Strona głównaNaturaGęgawy z nadajnikami

Autor

Gęgawy z nadajnikami

Bartosz Krąkowski odwiedził w tym roku koło łowieckie „Orzeł” w Osieku. To jedno z najdalej wysuniętych na południe stanowisk lęgowych gęgawy. Na stawach w ich obwodzie od kilku lat corocznie gniazduje kilkanaście par. Podczas akcji udało się złapać dwie samice, samca i trzy młode.

Reklama

Samice dostały nadajniki GPS – zakupione przez Fundacje Ochrony Głuszca – a pozostałe gęsi „normalne” obroże z numerami, dzięki którym Bartosz będzie zbierał dane o ich dalszych losach.

Myśliwi z Osieka to wyjątkowe koło, w którym wielką wagę przykłada się do eliminowania drapieżników. Rocznie na pokocie leży 150 lisów i 50 jenotów! Dzięki czemu na niewielkim obwodzie strzelanych jest 300 bażantów, 500 kaczek i 50 zajęcy. „Orzeł” z Osieka to ostatnie koło w Polsce, które odławia 300 szaraków, które trafiaj do innych łowisk!

Reklama

Teraz będą również monitorować dzikie gęsi!

W akcji brali udział prezes koła Zdzisław Płoskonka, łowczy Tomasz Bies, oraz myśliwi Mirosław Nowak, Michał Wójcicki, Jakub Rozner, Wojciech Zacny i Paweł Iwanowicz.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.

Sabotowanie walki z ASF

Podsekretarza Dorożała sabotuje działania inspekcji weterynaryjnej i od czterech miesięcy nie pozwala przeszukać Drawieńskiego Parku Narodowego.

Dziczek – wędrowniczek

Przelatek z obrożą telemetryczną od 1 marca do 22 czerwca przebył 998 kilometrów. Jednego dnia dzik zdołał przejść ponad 30 kilometrów.