WildMen

Fot Shutterstock

ASF powraca

Od 1 grudnia - pięć lat po ostatnim przypadku - Czesi mają ponownie ASF. Służy weterynaryjne potwierdziły, że martwy dzik znaleziony w Jindřichovice pod Smrkem był zakażony wirusem.
Reklama

Miejsce odkrycia chorego dzika znajduje się tuż przy granicy z Polską. Państwowa Administracja Weterynaryjna Czech (SVS) podejmuje nadzwyczajne środki. Utworzono strefę ochronną na obszarze około 200 km², gdzie wprowadzono zakaz polowań na dziki.

Reklama

Obostrzenia będą bolesne również dla hodowców trzody chlewnej. W gminach – do których mają zastosowanie nadzwyczajne środki – władze samorządowe muszą do 9 grudnia sporządzić wykaz wszystkich świń trzymanych w gospodarstwach domowych.

Rolnicy, którzy hodują świnie do celów niekomercyjnych, będą musieli je poddać ubojowi w ciągu dziesięciu dni… Wszystkie podjęte środki mają na celu zatrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się wirusa w populacji dzików i niedopuszczenie do przedostania się choroby do gospodarstw domowych – głosi komunikat służb weterynaryjnych.

Reklama

Czesi są krajem, w którym udało się zwalczyć wirusa. W 2017 mieli ognisko w regionie zlińskim, ale szybkie działania polegające na ogrodzeniu zakażonego terenu zdały egzamin. Ostatni przypadek ASF odnotowano w Czechach w kwietniu 2018 roku.

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów