PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot Shutterstock
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

ASF podbija Niemcy

Europa walczy z afrykańskim pomorem świń. W zeszłym roku choroba dotarła do Niemiec, pomimo wydatkowania wielkich środków nasi sąsiedzi nie umieją opanować zrazy.

Unia Europejska walczy z pomorem ósmy rok. Mamy nieporównywalnie większą wiedzę i doświadczenie, co jednak nie daje zadowalających efektów, co widać w przypadku Niemiec. Wirus wykryto tam 10 września 2020 roku. Dziki zdychają w Brandenburgii i Saksonii, czyli na terenie pięciu przygranicznych powiatów.

W kwietniu potwierdzono tam 181 przypadków, w maju 127, a w czerwcu 201. W ciągu ostatnich trzech miesięcy potwierdzono w dwóch landach łącznie 509 chorych dzików. Patrząc na te dane można już powiedzieć, że choroba „wymyka” się Niemcom.

Warto przypomnieć, że w naszym kraju w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy stwierdzono tylko 30 chorych dzików. Tymczasem Niemcy w takim samym okresie mają ponad 1500 potwierdzonych przypadków!

Nic nie daje nagły „zryw” i odstrzał nawet 850 tysięcy dzików rocznie, co miało miejsce u naszych sąsiadów w sezonie 2017/2018. Nie pomogły wielkie pieniądze wydatkowane na grodzenia (czytaj elektryczne pastuchy). Niemiecka populacja dzików z pewnością jest większa niż 8 dzików na 1000 hektarów, a tylko taki stan spowalnia rozprzestrzenianie. Nie wykluczone, że jedynym skutecznym sposobem pozbycia się choroby są poszukiwania i sprawne usuwanie padłych dzików!

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów