niedziela, 6 lipca, 2025
Strona głównaNaturaASF podbija Niemcy

Autor

ASF podbija Niemcy

Unia Europejska walczy z pomorem ósmy rok. Mamy nieporównywalnie większą wiedzę i doświadczenie, co jednak nie daje zadowalających efektów, co widać w przypadku Niemiec. Wirus wykryto tam 10 września 2020 roku. Dziki zdychają w Brandenburgii i Saksonii, czyli na terenie pięciu przygranicznych powiatów.

Reklama

W kwietniu potwierdzono tam 181 przypadków, w maju 127, a w czerwcu 201. W ciągu ostatnich trzech miesięcy potwierdzono w dwóch landach łącznie 509 chorych dzików. Patrząc na te dane można już powiedzieć, że choroba „wymyka” się Niemcom.

Warto przypomnieć, że w naszym kraju w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy stwierdzono tylko 30 chorych dzików. Tymczasem Niemcy w takim samym okresie mają ponad 1500 potwierdzonych przypadków!

Reklama

Nic nie daje nagły „zryw” i odstrzał nawet 850 tysięcy dzików rocznie, co miało miejsce u naszych sąsiadów w sezonie 2017/2018. Nie pomogły wielkie pieniądze wydatkowane na grodzenia (czytaj elektryczne pastuchy). Niemiecka populacja dzików z pewnością jest większa niż 8 dzików na 1000 hektarów, a tylko taki stan spowalnia rozprzestrzenianie. Nie wykluczone, że jedynym skutecznym sposobem pozbycia się choroby są poszukiwania i sprawne usuwanie padłych dzików!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.

Zieloni nie chcą rozmawiać

Napiszę to kolejny raz – nasz związek powinien się uczyć od zielonych bolszewików, bo obsadzili kluczowe stanowiska i zaciskają myśliwym sznur na gardle.