niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaNaturaASF podbija Niemcy

Autor

ASF podbija Niemcy

Unia Europejska walczy z pomorem ósmy rok. Mamy nieporównywalnie większą wiedzę i doświadczenie, co jednak nie daje zadowalających efektów, co widać w przypadku Niemiec. Wirus wykryto tam 10 września 2020 roku. Dziki zdychają w Brandenburgii i Saksonii, czyli na terenie pięciu przygranicznych powiatów.

Reklama

W kwietniu potwierdzono tam 181 przypadków, w maju 127, a w czerwcu 201. W ciągu ostatnich trzech miesięcy potwierdzono w dwóch landach łącznie 509 chorych dzików. Patrząc na te dane można już powiedzieć, że choroba „wymyka” się Niemcom.

Warto przypomnieć, że w naszym kraju w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy stwierdzono tylko 30 chorych dzików. Tymczasem Niemcy w takim samym okresie mają ponad 1500 potwierdzonych przypadków!

Reklama

Nic nie daje nagły „zryw” i odstrzał nawet 850 tysięcy dzików rocznie, co miało miejsce u naszych sąsiadów w sezonie 2017/2018. Nie pomogły wielkie pieniądze wydatkowane na grodzenia (czytaj elektryczne pastuchy). Niemiecka populacja dzików z pewnością jest większa niż 8 dzików na 1000 hektarów, a tylko taki stan spowalnia rozprzestrzenianie. Nie wykluczone, że jedynym skutecznym sposobem pozbycia się choroby są poszukiwania i sprawne usuwanie padłych dzików!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.