środa, 15 stycznia, 2025
Strona głównaKynologiaToksyczne produkty

Autor

Toksyczne produkty

Psy są mięsożercami. Mogą jeść również warzywa i owoce, ale nie możemy im dawać wszystkiego.

Pożywienie ludzi jest bardzo różnorodne, ale część produktów, które jemy jest wyjątkowo toksyczne dla zwierząt, dlatego nie tylko właściciele psów powinni wiedzieć, co z naszego menu nie powinno trafiać do kufy naszych czworonożnych pupili.

Trująca cebula

Na liście trujących pokarmów dla psów znajduje się miedzy innymi czosnek, szalotka, cebula, szczypiorek i por. Wszystkie te produkty mają wiele zalet dla ludzi, ale zawierają tiosiarczan – toksyczną substancję, która niszczy czerwone krwinki i powoduje spadek poziomu tlenu we krwi.

W rezultacie spożycie tych produktów może powodować problemy z trawieniem, trudności z oddychaniem, osłabienie, a nawet prowadzić do anemii. Należy pamiętać, że z wymienionych produktów, cebula jest zdecydowanie najbardziej szkodliwa. Szacuje się, że dawka toksyczna wynosi od 5 do 10 gramów na kilogram masy pasa.

Reklama

Winogrona i rodzynki

Ten ceniony przez wielu owoc jest bardzo toksyczny dla psów. Powód toksyczności nie jest do końca poznany, ale warto wiedzieć, że jedna kiść winogron może być śmiertelna dla psa ważącego około dziesięciu kilogramów.

Spożycie winogron powoduje zatrucie pokarmowe, które w cięższych przypadkach może prowadzić do ostrej niewydolności nerek. Rodzynki – suszone winogrona – są jeszcze bardziej toksyczne. Oczywiście reakcje mogą się różnić w zależności od wagi oraz ilości spożytych owoców przez psa.

Reklama

Surowe ziemniaki

Surowe ziemniaki zawierają solaninę substancję toksyczną dla ludzi i psów. W największym stężeniu znajduje się owocach ziemniaka (małe zielone kulki, które pojawiają się jesienią). Spożycie tej toksyny powoduje poważne zatrucie, wymioty, biegunkę, a nawet drgawki i śpiączkę.

Symptomy pojawiają się zwykle po 4–14 godzinach od spożycia, dlatego zdecydowanie zaleca się nadzorowanie psa oraz wprowadzenie systemu zapobiegającego kradzieży i jedzeniu ziemniaków z ogrodu. Należy pamiętać, że gotowane ziemniaki absolutnie są nieszkodliwe dla psa!

Zdradliwe orzechy

Orzechy włoskie oraz laskowe mogą być bardzo kuszące dla psa. Wyglądają jak smakołyk, ale w rzeczywistości są bardzo szkodliwe. Spożycie 70 gramów orzechów w przypadku 10-kilogramowego psa może prowadzić do wymiotów, zaburzeń neurologicznych, takich jak drżenie oraz zaburzenia w poruszaniu.

Podobnie jak w przypadku winogron, pochodzenie toksyczności nie jest rozpoznane. Prawdopodobnie problemem jest twarda łupina, w której mogą znajdować się różne szkodliwe substancje dla zdrowia naszych psów. Jeśli mamy w ogrodzie orzechy, pamiętajmy o ich systematycznym zbieraniu!

Czekolada i kakao

Czekolada dla psów jest niezwykle niebezpieczna. Zawiera teobrominę, którą psy metabolizują bardzo powoli. Jej spożycie może wywołać wymioty, biegunkę, nadpobudliwość, drżenie mięśni, drgawki, a w najpoważniejszych przypadkach śmierć.

Należy pamiętać, że produkty na bazie sproszkowanego lub czystego kakao są jeszcze bardziej niebezpieczne dla naszych czworonożnych towarzyszy. Krótko mówiąc czekolada nie jest dla psów!

Dietetyczne ciasteczka

W każdym sklepie znajdziemy „słodycze” bez cukru, który został zastąpiony cukrem brzozowym. Jest w nim ksylitol, czyli jedna z najbardziej niebezpiecznych trucizn dla psów.

Wywołuje uwalnianie się insuliny w bardzo dużych ilościach, co powoduje spadek poziomu cukru we krwi oraz nieodwracalne uszkodzenie wątroby. Nawet jedno ciastko może zabić psa!

Zdrowie najważniejsze

Mięsożerne psy powinny mieć zbilansowaną dietę, w której powinny znaleźć się owoce i warzywa zapewniające witaminy. Spokojnie można a nawet należy podawać: marchew, pietruszkę, dynię i owoce leśne (żurawinę, borówki, maliny).

Ale jeśli Wasz pies połknie szkodliwą substancję, należy się natychmiast skonsultować z weterynarzem. Czujność jest niezbędna, aby mu zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Bolesny problem – kopiowanie ...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał obcinanie ogonów, jako skuteczny sposób zapobiegania obrażeń u psów myśliwskich.

Pikuś w dziczej kniei

We współczesnym świecie wielu łowców gubi istotę polowania, ale wspomnienia i fotografie pomagają nam zakotwiczyć nasze więzi z przeszłością. Dzięki czemu lepiej rozumiemy, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd powinniśmy zmierzać…

Słowacja odstrzeli 74 wilków

Słowacja znosi ochronę wilka. Myśliwi mogą odstrzelić w tym sezonie 74 wilków, a minister prosi ich, aby dobrze wykorzystali najbliższe dwa tygodnie.

Spełnienia wszelkich zamierzeń łowi...

W tym - dobiegającym końca - roku nie było zbyt wiele sukcesów, dlatego żegnany go bez żalu. Warto sobie jednak przypomnieć o pracy, która zostaje za nami, a która konsekwentnie zmusza nas do dalszych planów, projektów, do nowych wyzwań, jakich zawsze jesteśmy gotowi się podjąć – dla ogólnego dobra, dla całej społeczności myśliwskiej!

Profesorskie szaraki

Dla redaktora łowiectwo to przede wszystkim ludzie. Od początku swej polowaczki do lasu sam jeździł rzadko, a teraz chyba wcale. Zawsze z kimś, zawsze w towarzystwie. A już zbiorówki wprost uwielbia i od października do połowy stycznia praktycznie wszystkie weekendy spędza na polowaniach zbiorowych.

Wigilijny dublet

Obudziło mnie głośne tupanie na ganku. Ktoś otrzepywał buty ze śniegu. Czyżby w nocy padało – przemknęło mi przez myśl i rzuciłem się do okna. Oślepiający blask wdarł się do pokoju, raził oczy do bólu.